Veszélyes, ha belsőleg alkalmazzuk!

A Ködpiszkáló blog bloggere veszélyes összetevőre bukkant egy internetes áruház fogkrémét vizsgálva, ennek kapcsán hívta fel a figyelmet a fekete nadálytő belsőleges hatásaira.
Dr. Csupor Dezső legfrissebb posztjában fogkrémvásárlási kísérletébe avatja be az olvasókat: mint beszámol, egy webáruház kínálatában olyan készítményt talált, melyben ugyan nincs fluorid, de veszélyes növényi hatóanyag annál inkább. A Szegedi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Karának Farmakognóziai Intézetében dolgozó egyetemi adjunktusa rögtön a bejegyzés elején hangsúlyozza, hogy a fekete nadálytövet belsőleg, szájon át mérgező hatása miatt nem szabad alkalmazni.



A csontforrasztó gyógynövényről

A nadálytő (Symphytum officinale) veszélytelen, hasznos gyógynövény, a népi gyógyászatban zúzódások, csonttörések ke­ze­lésére használják, jellemzően a gyökerét. Hatásosságát ízületi és izomfájdalmak enyhítésében számos vizsgálat igazolja, így a növényt méltán tekinthetjük a legmegalapozottabban alkalmazható gyógynövények egyikének - írja a szakember.

A gyógynövény töretlen sikerében azonban a 20. század második felében törést fedezhetünk fel, ugyanis felismerték, hogy egy májkárosító vegyületeket (ún. pirrolizidin-alkaloidokat) is tartalmaz. "Ezek a vegyületek nagy dózisban akut májvéna-elzáródást (Budd-Chiari szindrómát) okozhatnak, ezt más, tévedésből nagy dózisban elfogyasztott, pirrolizidin-alkaloidokat tartalmazó növényeknél több esetben leírták" - olvasható a posztban. A gyakorlatban tehát veszélyes lehet, ha az említett vegyület hosszú távon, akár kis koncentrációban is bejut a szervezetbe, hiszen májkárosító, rákkeltő lehet.

Kell-e félnünk, hogy bőrön át felszívódva veszélyesek lehetnek ránk az ízületi fájdalmak esetén javasolt krémek? Miért írja mégis Maria Treben nagyot tévedve, hogy a fekete nadálytőből áldásos hatású tea is készíthető?