Szerda esti megválasztása után a vezető politikusok máris siettek gratulálni I. Ferencnek. 

Közös közleményben gratulált szerdán I. Ferencnek pápává választásához Herman Van Rompuy, az Európai Tanács és José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke. Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke erőt és bátorságot kívánt az új egyházfőnek.

"Az Európai Unió nevében kifejezzük őszinte gratulációnkat megválasztásához" - kezdi közleményét az Európai Tanács és a bizottság vezetője. A két uniós vezető közös közleményében a szerdán megválasztott argentin bíborosnak hosszú és áldott pápaságot kíván, amely lehetővé teszi majd, hogy "Őszentsége és a katolikus egyház megvédje és előmozdítsa a béke, a szolidaritás és az emberi méltóság alapvető értékeit". Ezeket az értékeket Barroso és Van Rompuy "létfontosságú útjelzőknek" nevezi a mélyreható változásokon keresztülmenő, számos kihívással szembenéző világban.

A belga és a portugál uniós politikus közleményét azzal zárja, hogy hangot adnak abbéli meggyőződésüknek, hogy I. Ferenc erővel és elszántsággal folytatja majd elődei munkáját, és a világ népeit és vallásait közelebb hozza egymáshoz.

Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke közleményében azt is kiemeli, hogy az egyházfő olyan időszakban kap lehetőséget az egyház megújítására, amikor az számos sorsdöntő kihívással kénytelen szembenézni. A német szociáldemokrata politikus szerint a pápa útmutatással szolgál, inspirációt és reményt ad hívők százmillióinak a világon, azt pedig, hogy az új pápa Európán kívülről származik, "bátorító jelnek" nevezi.

"Új lendületre van szükség a kereszténység alapértékeinek felélesztéséhez, mint például a szolidaritás, a nemzetek és népek közötti béke, a tolerancia és a leggyengébbek és legszegényebbek támogatása" - hangsúlyozza Martin Schulz. Közleményét azzal zárja, hogy "ezekre az értékekre minden eddiginél nagyobb szükség van egy olyan világban, amelyet az a veszély fenyeget, hogy elborítja a materializmus és az egyenlőtlenség körforgása".

Gratulált megválasztásához az új pápának és a katolikusoknak az ENSZ-főtitkár: Ban Ki Mun hangsúlyozta, a világszervezet és az egyházfő céljai közösek a béke és a társadalmi igazságosság megteremtésében, valamint a szegénység és az éhezés elleni küzdelemben. Az ENSZ főtitkára szerdán New Yorkban meggyőződésének adott hangot, hogy az új pápa elődjéhez hasonlóan síkraszáll a vallások közötti párbeszédért. Úgy fogalmazott, hogy előre örül "az ENSZ és a Vatikán közötti együttműködés folytatásának őszentsége, Ferenc pápa bölcs vezetésével".

David Cameron brit miniszterelnök szerdán megválasztása után twitterüzenetben méltatta az új katolikus egyházfőt. David Cameron a rövid üzenetben azt írta, hogy a világszerte 1,2 milliárd hívőt számláló katolikus közösség rendkívüli jelentőségű napjává avatta a szerdai napot "Őszentsége I. Ferenc pápa megválasztása Róma 266. püspökévé". Nagy-Britanniában 5,3 millió a katolikusok száma; ez a brit lakosságnak hozzávetőleg 9 százaléka.

Gratulált az új pápának Angela Merkel német kancellár is, aki a latin-amerikai keresztényeknek is üzent szerda este. "Különösen együtt örülök a latin-amerikai keresztényekkel, hiszen most először áll közülük való a katolikus egyház élén" - mondta Berlinben a német kormányfő. Kiemelte, hogy a katolikus közösségen kívül is sokan várnak útmutatást az argentin Jorge Mario Bergoglio bíborostól, I. Ferenc pápától, és nemcsak hitbéli kérdésekben, hanem akkor is, ha a békéről, az igazságosságról és a teremtésvédelemről van szó. Angela Merkel egészséget és erőt kívánt az új pápának a hitet és az emberek javát szolgáló munkájában.

Az osztrák kormány vezetői is köszöntötték I. Ferenc pápát röviddel szerdai megválasztását követően, sok erőt kívánva neki egyházfői feladataihoz. Werner Faymann kancellár annak a reményének adott hangot közleményében, hogy I. Ferenc a párbeszédet állítja főpapi működésének középpontjába, a békéért, a szegényekért és a szegénység ellen lép fel. Michael Spindelegger alkancellár szerint "a remény jele és a katolikus egyházon belüli egység bizonyítéka", hogy a konklávé rövid idő alatt eredményt hozott. "5,5 millió ausztriai katolikus és a világ 1,2 milliárd katolikus hívője várt a fontos döntésre" - jegyezte meg az alkancellár.