A legtöbben az energiaipari monopóliumok ellen tiltakoztak, és társadalmi ellenőrzést követeltek felettük.
Több tízezer ember tüntetett vasárnap Bulgária-szerte a magas áramdíjak, a korrupció és a szegénység elleni tiltakozásul, valamint új választási törvényeket követelve, miután május elején várhatóan előre hozott választásokat kell rendezni a kormány lemondása miatt. A Bojko Boriszov vezette jobbközép kormány éppen amiatt mondott le szerdán, mert erőszakossá váltak az áramdíj-emelkedés miatti tüntetések. Bulgáriában az átlagbér 400 eurónak megfelelő (117 ezer forint), és az utóbbi, téli hónapokban a havi áramdíj sok háztartás esetében meghaladta ezt az összeget. Ráadásul az átlagnyugdíj a felét sem éri el az átlagfizetésnek. A lakosság legnagyobb mérge az energiaszolgáltató cégek - például a cseh CEZ, vagy az Energo-Pro, az osztrák EVN - ellen irányul, amelyek 2004 óta kizárólagos ellátási jogot kaptak az ország egyes részein.
Szófiában legalább 30 ezren tüntettek vasárnap kora délután a szervezők becslése szerint, de a Novinite.com hírportál arról számolt be, hogy a tüntetők száma nő, mert egyre többen csatlakoznak a folyamatosan vonuló, több állami intézményt is felkereső tömeghez. A tüntetők jártak a nemzeti bank épülete előtt is, ahol követelték Ivan Iszkrov jegybankelnök menesztését amiatt, hogy a központi bank szerintük rossz politikát folytat, nem ellenőrzi kellőképpen a kereskedelmi bankokat, azok túl magas hitelkamatot alkalmaznak, és ezzel tönkreteszik a vállalkozásokat. A demonstrációk miatt a metrót kivéve minden tömegközlekedési eszköz leállt Szófiában.
A legtöbben az energiaipari monopóliumok ellen tiltakoztak, és követelték a társadalmi ellenőrzés megteremtését e cégek felett. A fővárosi tüntetésen a szervezők meghívásának eleget téve felszólalt Roszen Plevneliev köztársasági elnök. A tömeg kifütyülte, ő mégis megköszönte a demonstrálók "aktív civil kiállását". Meghívta a tüntetők, a szakszervezetek és a munkaadók képviselőit a jövő hétre "a társadalom legfontosabb gondjainak megtárgyalására".
Szombaton a kelet-bulgáriai Szlivenben tanácskozást tartott a tüntetők száz képviselője szerte az országból. Megállapodtak egy követeléslistában, amelyet most átadtak az államfőnek. A követelések között szerepel: a köztársasági elnök ne oszlassa fel a parlamentet, az működjön tovább. Ne ügyvezető kormányt bízzon meg az ország vezetésével a választásokig, hanem szakértőit. Alkossanak egy törvényt, amelynek értelmében minden "intézmény" felett az ellenőrzést 50 százalékban a civilek gyakorolhatják. A közműcégek részvényeinek 51 százaléka kerüljön vissza az államhoz - követelik.
Vasárnap mintegy 40 bulgáriai városban voltak demonstrációk. A kisebb tüntetéseken az emberek amiatt is tiltakoztak, hogy az oktatási rendszer nem készíti fel rendesen a diákokat a munkaerő-piaci versenyre. A tüntetők egyes helyeken azzal fenyegetőztek, hogy mindaddig nem fizetik be a téli hónapok áramszámláit, amíg a parlament meg nem változtatja az alkotmányt, és lehetővé nem teszi, hogy a parlamenti képviselőket a választópolgárok közvetlenül válasszák meg - ne csak pártlistákra szavazhassanak az emberek -, és a honatyák visszahívhatók legyenek.
0 Megjegyzések