Moszkva és Párizs egyaránt meg akarja akadályozni Szíria szétesését, de eltér a véleményük, hogy ezt miként lehet elérni.

MTI - A meglévő ellentétek dacára Oroszország és Franciaország álláspontja az, hogy Szíriának egységes, demokratikus államnak kell maradnia - mondta az orosz vezető a közös sajtótájékoztatón. Nem szabad megengedni, hogy a terroristák hasznot húzzanak a káoszból - tette hozzá.

Hollande kijelentette, hogy Szíria ügyében újfajta, nyitottabb politikai párbeszédre van szükség, olyanra, amely minden érintett félnek megfelel.

Politikai párbeszédet akarunk az ellenzék és "egy elfogadható fél között". A kérdés az, hogy milyen módon bonyolítsuk le ezt a politikai párbeszédet. Párizs úgy véli, hogy ezt Bassár el-Aszad szíriai elnök nem bonyolíthatja le. Mások úgy gondolják, hogy ő a szíriai nép képviselője, aki párbeszédbe kezdhet. Amennyiben kitartunk ezen álláspont mellett, soha sem lesz közeledés - tette hozzá a francia elnök, egyebek között arra utalva, hogy Oroszország szerint nem kívülről kell eldönteni, hogy mi legyen Aszad elnök szerepe.

Hollande azt a reményét hangoztatta, hogy "pár héten belül politikai döntés születik, amely lehetővé teszi a konfliktus kiterjedésének megakadályozását". Részletekbe nem bocsátkozott.

Az orosz elnök a szíriai témán kívül arról is beszélt, hogy Moszkva számára Párizs fontos stratégiai partner, miként a múltban is az volt. Egy sor területen nagyszabású együttműködés folyik a két ország között, mint amilyen az űrkutatás, a repülőgépgyártás vagy az energetika - emlékeztetett.

Putyin újságírói kérdésre válaszolva kijelentette: Oroszország a demokrácia és az emberi jogok tiszteletben tartása mellett döntött.

"Választásunk elvi, s nem térünk le erről az útról" - közölte Putyin, megjegyezve, hogy a közelmúltban Oroszországban két választási kampány is volt, s a választási kampányok során "a szenvedélyek felizzanak". "Nem hiszem, hogy 2012-ben gondjaink voltak az emberi jogokkal" - közölte az orosz államfő, nem rejtve véka alá, hogy a téma a francia-orosz tárgyalásokon is felmerült.