A Székelyudvarhelyi Polgármesteri Hivatal és a Nyugdíjasok Önsegélyző Pénztára Orbán Balázs születésének 184. évfordulója alkalmából ünnepi megemlékezést szervez, melyre február 3-án, vasárnap 12 órakor kerül sor. Ugyanezen alkalomból a Haáz Rezső Múzeum egy kiállítással adózik Lengyelfalva híres szülötte emlékének.
A főtéri ünnepi műsort követően a múzeum Kossuth Lajos utcai székhelyén, a földszinti kiállítóteremben 13 órától kerül sor a Megismételt pillanat – Orbán Balázs és Veress Ferenc XIX. századi fotográfiáin, valamint Fekete Zsolt kortárs fényképein című kiállítás megnyitására. Köszöntő beszédet mond Lakatos Mihály, a Balassi Intézet sepsiszentgyörgyi központjának igazgatója.
A vasárnapi nem kerek évforduló, de legalább a napja biztos. Az éve is, ennek ellenére az internetes keresőprogramok több olyan találatot is produkálnak a legnagyobb székely nevének beírásakor, amelyek 1830-ra teszik a születésének évét. Ez egy bizonyíthatóan téves adat.A lengyelfalvi római katolikus plébánia anyakönyvéből egyértelműen kiderül, hogy a „legnagyobb székely” 1829. február 3-án látta meg a napvilágot, Balázs napján. Székely András plébános keresztelte meg február 9-én. „Az újszülött neve: Illustrissimus Blasius, Baro, Orbán, Johannes, Paulus. Szülei (parentes): Illustrissimus D. Baro Joannes Orbán et Illustr. D. Eugenia Knecht, vero nomine Foresti. – Keresztszülők: Illustrissimus Dominus Comes Jóannes Haller et Magnifica D. Anna, Ugron, – helyettesíti (substitutus patrinus): Mag. D. Bölcskövi, capitanus” – olvassuk a Bányai János által szerkesztett Székelység 1940. évi 3–5. számának 19. oldalán. Ám ez a dátum igen sok publikációban tévesen szerepel, egyesek 1830. február 3-ra teszik a születését.A ködösítéshez tisztelői és barátai is hozzájárultak, hiszen a halála évében, 1890-ben a későbbi unitárius püspök, Boros György által szerkesztett, Orbán Balázs emléke című kis füzet is e téves dátumot közli. Egyébként maga Orbán Balázs szintén gerjesztette a bizonytalanságot, hiszen az udvarhelyi római katolikus gimnáziumban egy évvel fiatalabbnak vallotta magát – és akkor ezt nem kellett papírral igazolni –, és 1848. május 5-én, az Utazás Keleten című munkájában megjegyzi, hogy „alig virult éltem felett 18 tavasz”. Különböző lexikonok, életrajzok használják tévesen ezt az adatot. Újabban az interneten is fellelhető mind a két változat.
Bányai János egyértelműen tisztázta az 1829. évi dátum helyességét, ugyanezt az 1979. évi százötvenedik évfordulón M. Hubbes Éva történész-levéltáros is megtette a Művelődés folyóiratban. A Romániai Magyar Irodalmi Lexikon ezt a dátumot használja, akárcsak Erdélyi Lajos, aki a báró által hátrahagyott fotókat rendszerezte és két kötetben közölt vonatkozó kísérő-tanulmányokat. Az 1990-es években, amikor Orbánnak szobrot állítottak, emlékszobát terveztek és műveit újra kiadták, a székelyföldi kutatók fel kívánták számolni a bizonytalanságot, Székelyudvarhely önkormányzata is megfelelően döntött, amikor kőbe-fába vésette Orbán Balázs nevét és a dátumokat: Lengyelfalván született 1829. február 3-án, elhunyt 1890. április 19-én, Budapesten. Síremlékén is a helyes évszámok szerepelnek.
A ködösítéshez tisztelői és barátai is hozzájárultak, hiszen a halála évében, 1890-ben a későbbi unitárius püspök, Boros György által szerkesztett, Orbán Balázs emléke című kis füzet is e téves dátumot közli. Egyébként maga Orbán Balázs szintén gerjesztette a bizonytalanságot, hiszen az udvarhelyi római katolikus gimnáziumban egy évvel fiatalabbnak vallotta magát – és akkor ezt nem kellett papírral igazolni –, és 1848. május 5-én, az Utazás Keleten című munkájában megjegyzi, hogy „alig virult éltem felett 18 tavasz”. Különböző lexikonok, életrajzok használják tévesen ezt az adatot. Újabban az interneten is fellelhető mind a két változat.
Bányai János egyértelműen tisztázta az 1829. évi dátum helyességét, ugyanezt az 1979. évi százötvenedik évfordulón M. Hubbes Éva történész-levéltáros is megtette a Művelődés folyóiratban. A Romániai Magyar Irodalmi Lexikon ezt a dátumot használja, akárcsak Erdélyi Lajos, aki a báró által hátrahagyott fotókat rendszerezte és két kötetben közölt vonatkozó kísérő-tanulmányokat. Az 1990-es években, amikor Orbánnak szobrot állítottak, emlékszobát terveztek és műveit újra kiadták, a székelyföldi kutatók fel kívánták számolni a bizonytalanságot, Székelyudvarhely önkormányzata is megfelelően döntött, amikor kőbe-fába vésette Orbán Balázs nevét és a dátumokat: Lengyelfalván született 1829. február 3-án, elhunyt 1890. április 19-én, Budapesten. Síremlékén is a helyes évszámok szerepelnek.Forrás: szekelyhon.ro
0 Megjegyzések