Magyarország pályázik a 2021-es vizes világbajnokság rendezői jogának elnyerésére, Budapesten pedig új fedett úszókomplexum épül.



A szervezők által történelminek minősített kettős bejelentés azon a szerdai sajtótájékoztatón hangzott el, amelyet a hazai úszó-, vízilabda-, műugró- és műúszó-szövetségek vezetői tartottak. Gyárfás Tamás, a MÚSZ elnöke elmondta, hogy a frissiben megkapott kormánygarancia birtokában a múlt héten jelezte a nemzetközi szövetségnek (FINA): Magyarország hivatalosan kandidál a nyolc év múlva esedékes vb-re, amelynek odaítéléséről ez év július 19-én, a barcelonai vb nyitónapján határoz a FINA. A FINA vezérkarában is tag Gyárfás beszámolt róla, hogy Magyarország mellett szintén az utolsó pillanatban kandidált az Egyesült Arab Emírségek, a további rivális még Dél-Korea, Kína és Japán.

"Nagyon bízom a sikerünkben" - jelentette ki a honi úszók első embere, aki hangsúlyozta, hogy a magyar kormány nevében Orbán Viktor miniszterelnök vállalt garanciát a vb-rendezésre. Gyárfás Tamás azt is rendkívül fontosnak nevezte, hogy a világbajnokságra vadonatúj fedett uszodakomplexum épülhet: "Ha nyerünk, lesz uszoda" - tette hozzá.



Kemény Dénes, a hazai vízilabda-szövetség elnöke elmondta, hogy már az elmúlt hétvégén Barcelonában egyeztetett a magyar vizes vb ügyében. Leszögezte, hogy a maga lehetőségeivel élve mindent megtesz, hogy a FINA-ban Magyarországra szavazzanak, az esélyekről szólva pedig így fogalmazott: "július 19-ig minden okunk megvan rá, hogy reménykedjünk, utána pedig hogy ünnepeljünk".

Simicskó István sportért felelős államtitkár megerősítette, hogy a vb-rendezés szándékát a magyar kormány támogatja, s igyekszik az anyagi feltételeket megteremteni hozzá, miként a világbajnoksághoz szükséges uszoda megszületéséhez is. Azt is tudatta, hogy a remélt kedvező FINA-döntés esetén az új fedett uszodaegyüttes a fővárosi Dagály strandfürdő tőszomszédságában épülhet fel, de más lehetőség is szóba jöhet.

18 ezres vb-uszoda lehet a Puskás mellett

Gyárfás korábban arról beszélt, hogy a világbajnokságra a Puskás Stadion közelében épülhet 17-18 ezres befogadóképességű uszoda. A VB megrendezéséhez ekkora uszodát kellene ugyanis építeni, ami az úszószövetség  elnöke szerint nem a Tüskecsarnoknál lesz, sokkal inkább a Puskás-stadion mellett.

„Két dolog hiányzik még ahhoz, hogy 2021-ben szándékaink szerint úszó világbajnokságot rendezhessünk: egy új nagy uszoda és a FINA, a nemzetközi úszószövetség pozitív döntése Kína, Japán és Korea aspirálása ellenére. Ezek az országok már beadták a pályázatukat, mi még nem, miközben a nevezési határidő novemberben lejárt, júniusban döntés lesz. Mi pedig még vacillálunk, bár mindenki biztat, de a papírunk még nincs meg. Remélem, nem nagyképűség, mert van alapja: a magyar nevezést úgymond pótlólag is elfogadják, ha megszületne” - mondta még tavaly évvégén Gyárfás.



Arra a kérdésre, hol épülne a vb-rendezéshez szükséges új uszoda, Gyárfás akkor így válaszolt: „Tudom én? Bárhol! Korábban a Tüskecsarnokot említették lehetséges helyszínként, de a kormánybiztos jelezte: az az uszoda ezer nézőt tud befogadni, a vb-hez viszont 17-18 ezres létesítmény kell - amit persze később vissza lehet bontani kisebbre, de nem a Tüskecsarnoknál lesz, ez kiderült. Szó van arról, hogy a Puskás Stadion mellett épülhetne egy új komplexum: fontos a sok-sok focipálya, de legyen egy jó uszoda is.” 

Példa nélküli évet zárt a magyar úszósport

2012 nemcsak az isztambuli rövidpályás vb-n hozott nagy eredményeket, az utánpótlás sikereivel együtt ugyanis összesen 59 magyar érem született a világversenyeken, ami példa nélküli. Májusban, Debrecenben a történelmi sikernek számító kilenc arany, tíz ezüst és hat bronz volt az Európa-bajnoki összmérleg, aztán jött a londoni olimpia két arannyal és egy bronzzal. A novemberi chartres-i rövidpályás Eb-n hat aranyat, négy ezüstöt és két bronzot gyűjtöttek, zárásképpen pedig megszületett Törökországban az eddigi legjobb rövidpályás vb-szereplés három arany-, négy ezüst- és három bronzéremmel.

A vb-n két-két arannyal és ezüsttel, továbbá egy bronzzal a női mezőny legjobbjának választott Hosszú Katinka minderre rátett egy lapáttal páratlan Vk-szereplésével. Az ősz óta újra itthon úszó klasszis toronymagasan nyerte a Világkupa összetett versenyét 38 arany-, 8 ezüst- és 6 bronzéremmel, egyúttal 170 ezer dollárt is elkönyvelhetett.