Magyarország és Szlovénia is gondoskodik a határain belül és azokon kívül élő kisebbségekről, a két ország együttműködése harmonikus - vélekedett egybehangzóan Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere és Ziga Turk szlovén oktatási és kulturális miniszter a pénteki közös sajtótájékoztatójukon Szentgotthárdon.
A tárcavezetők a szlovén kultúra napja alkalmából a magyarországi szlovén kisebbség központjában folytattak négyszemközti munkamegbeszélést, majd az Országos Szlovén Önkormányzat elnökével és a Magyarországi Szlovének Szövetsége vezetőjével tanácskoztak.
Balog Zoltán a sajtótájékoztatón hangsúlyozta: a gazdasági gondok ellenére is biztosítani kell a Magyarországon élő nemzetiségek számára a kultúrájuk ápolásához, a nemzeti nyelvű oktatáshoz szükséges feltételeket, és - szavai szerint - az állampolgári jogok gyakorlásában is nagyobb lehetőséget kell adni nekik.
A miniszter emlékeztetett arra, az új választójogi törvény lehetőséget ad, hogy mind a tizenhárom magyarországi nemzetiségnek, köztük a szlovén kisebbség tagjainak is parlamenti képviselete legyen. Még ha nem érik is el azt a kedvezményes szavazatszámot, amely számukra szükséges egy teljes jogú mandátum megszerzéséhez, 2014 tavaszától szószólót mindenképp küldhetnek majd a magyar Országgyűlésbe - emelte ki.
Balog Zoltán szólt arról is, hogy szlovén kollégájával tárgyaltak a Rába-vidéki szlovén rádió támogatásáról, a nemzetiségi iskolák helyzetének további javításáról, a nemzetiségi pedagógusképzés és a pedagógusasszisztens-képzés támogatásáról.
Ziga Turk szerint számos pozitív elmozdulás történt a Magyarországon élő szlovén nemzetiség támogatásában. A Rába-vidéki szlovén rádiónak hosszabb az adásideje, már elindult a Kétvölgyet és Felsőszölnököt összekötő út építése, a magyarországi szlovén nemzetiségi iskolák finanszírozása biztosított, és mindenképp jelentős elmozdulás az is, hogy a szlovén nemzeti kisebbségnek szószólója lehet a magyar parlamentben - sorolta.
Csak egy ambíciókkal rendelkező, élő kisebbség lehet az, amely meg tudja őrizni értékeit, és hosszú távon képes fennmaradni, ezért az oktatás színvonalának javítására mindkét országban nagy súlyt kell fektetni - fogalmazott a szlovén miniszter. Ziga Turk a sajtótájékoztatón megoldásra várónak nevezte a szentgotthárdi szlovén múzeum finanszírozásának ügyét, amelyet - szavai szerint - nem lehet kitenni annak, hogy pályázatok útján szerezze meg a működéséhez szükséges forrásokat.
A két miniszter a sajtótájékoztató után közösen megtekintette a szentgotthárdi színházban a Szlovén Kultúra Napja alkalmából rendezett ünnepi műsort.
0 Megjegyzések