Addig sakkoztak az iskolákkal, míg a sajátos nevelési igényű gyerekek szüleinek benyújtották a számlát: az óbudai Laborc Általános Iskolába csak akkor járhat tovább Kiss Máté Zalán és társai, ha szüleik havonta 40 ezer forintot fizetnek.
A hétéves Kiss Máté Zalán autista: nem tud úgy kapcsolatot teremteni a külvilággal, mint más gyerekek. Az óbudai Vihar utcai általános iskolában azonban szülei eddig jó helyen tudták őt.
– Összehívták a szülőket, és közölték: február elsejétől havonta 40 ezer forintot kell fizetni minden gyermek után –meséli felháborodva Zalán édesanyja, Dóra. – Az iskolát eddig egy alapítványon keresztül tartották fenn, amit az önkormányzat támogatott. Zalán imád ide járni, de a másik három gyermekünk mellett nem bírunk kifizetni évente 480 ezer forintot, ráadásul azért az oktatásért, ami ingyen jár neki.
Az iskolát eddig egy önkormányzati alapítvány támogatta, de februártól nem kapja meg a pénzt, kénytelen a szülôktôl kérni. Kiss Máté Zalán szülei azonban négy gyereket nevelnek, nem tudnak és nem is akarnak fizetni az ingyenes oktatásért.
Csak ebben az iskolában még legalább hatvan család került hasonló helyzetbe. Az iskola vezetőségét hiába kerestük. – Nem az önkormányzat döntött úgy, hogy megszünteti a közoktatási megállapodást. Január elsejétől a helyi önkormányzatok helyett az állami intézményfenntartó központtal szerződnek a köznevelési feladatot ellátó intézmények – közölték az Óbudai Polgármesteri Hivatalban.
Az iskolák fenntartója január elsejétől a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (KLIK). Hivatalosan nem nyilatkoztak, de egy munkatársuktól megtudtuk: a Laborc Általános Iskola ügyében nem ők határoznak.
Az intézmény költségvetéséhez egyrészt az állami normatíva, másrészt az önkormányzattal kötött közoktatási megállapodásban meghatározott összeg járul hozzá, harmadrészt pedig a főváros által az alapítvány részére eddig folyósított támogatás. Ez utóbbi szűnt meg. A fővárosi önkormányzat későbbre ígért választ arra a kérdésre, miért nem támogatja tovább a sajátos nevelési igényű gyerekek iskoláztatását.
0 Megjegyzések