Téves az a hír, miszerint döntés született arról, hogy a Budapesti Corvinus Egyetemen (BCE) tömeges elbocsátás lesz - közölte a BCE pénteken. Mint írták, "különösen téves az az állítás, amely egységesen és arányosan 29 százalékban jelöli meg a leépítés mértékét, fűnyíró-elv szerint". Ugyanakkor a szükségszerű költségcsökkentési intézkedések részeként a BCE-n is bizonyos mértékű létszámcsökkentés várható - tették hozzá.

A Corvinus szerint a létszámcsökkentés "kizárólag átgondoltan, világos elvek szerint, jogszerűen, a működőképesség fenntartásával, szakmai szempontok figyelembevételével hajtható végre, folyamatosan egyeztetve a Közalkalmazotti Tanáccsal és a szakszervezetekkel".

Az egyetem állami támogatása ettől az évtől 25 százalékkal csökken, és az elmúlt öt évben mintegy 40 százalékkal lett kevesebb a felsőoktatás állami finanszírozása. "Ezen keretek között folyik jelenleg az intézmény költségvetésének előkészítése, egyidejűleg annak feltárása, hogy az egyetem a jövőben milyen szervezeti keretek között, milyen személyi és tárgyi feltételekkel működik tovább" - fogalmaztak.

A közlemény rámutatott: folyamatosan racionalizálják gazdálkodásukat és szervezetüket, és mindent meg kívánnak tenni annak érdekében, hogy a kialakult pénzügyi helyzet az egyetem működését ne lehetetlenítse el, amelynek módja "a pontos helyzetfelmérés, az esetleges tartalékok feltárása, a költségcsökkentés és a saját bevételek növelése".

A finanszírozási problémák megoldását célzó gondolkodás során több elképzelést fogalmaztak meg, amelyek egyikéből kiindulva a média tévesen következtetett "tömeges elbocsátásokról" szóló döntésre.

A közleményben reményüknek adtak hangot, miszerint az állami fenntartó a közeljövőben is biztosítja az egyetemek működésének alapfeltételeit, a BCE pedig mindent megtesz "a színvonalas és elismert oktató-kutató tevékenységének fenntartása érdekében".

A Figyelő csütörtökön azt írta: a BCE arra kényszerül, hogy a személyi kiadásokat egységesen és arányosan, vagyis fűnyíró-elv szerint 29 százalékban leépíti.