Február 15-én száguld el a Föld mellett. 

Fél futballpályányi aszteroida száguld el a Föld mellett február 15-én 27 ezer kilométernyire megközelítve bolygónk felszínét.

„Rekordnak számít ez a közelség. Az 1990-es évek óta végzett megfigyelések során még sohasem fedeztünk fel semmilyen égitestet ilyen közel a Földhöz” – hangsúlyozta Don Yeomans, a NASA Föld közeli objektumok után kutató programjának a vezetője, aki szerint azonban a 2012 DA 14 katalógusjelű aszteroida nem veszélyezteti a Földet.

Bolygónk szomszédságában rengeteg különböző méretű, formájú és összetételű aszteroida „nyüzsög”: a legkisebbek alig nagyobbak, mint egy strandlabda, de akadnak több kilométer átmérőjű kőóriások is. A legtöbb az aszteroidaövezetből származik, de előfordulnak közöttük régóta kihunyt, kiégett üstökösök maradványai – olvasható a Space.com űrkutatási hírportálon.

A 2012 DA 14 objektum tipikus Föld közeli aszteroida – átmérője körülbelül 50 méter, azaz sem nem túl nagy, sem nem túl kicsi, valószínűleg egy kőszikláról van szó. Don Yeomans számításai szerint negyvenévente repül el bolygónk mellett a 2012 DA 14-hez hasonló aszteroida, és 1200 évente csapódik egy ilyen a Földbe – írja a hirado.hu.

Egy 50 méteres aszteroida becsapódása nem okoz világméretű katasztrófát. Mint ahogy Don Yeomans rámutat, hasonló méretű objektum vájta ki a 1,5 kilométer átmérőjű Meteor-krátert Arizona államban ötvenezer éve. Ilyen égitest robbanhatott fel Szibéria fölött 1908-ban, több száz négyzetkilométeres területen letarolva az erdőséget. A kutatók a mai napig vizsgálódnak, hogy kiderítsék milyen objektum okozta a tunguzkai eseményként ismert jelenséget.

„A 2012 DA14 semmiképp sem csapódik a Földnek. Az aszteroida pályája eléggé ismert, hogy kizárhassuk ennek a valószínűségét” – hangsúlyozta Don Yeomans.