Ugyan február közepén az emberek ritkán foglalkoznak rovarriasztókkal, de néhány hónap múlva ismét szükség lesz a különböző vérszívók elleni védelemre. Már ha maradt még bármi, amitől irtóznának...

Rossz hírünk van, mert nagyon úgy tűnik: a szúnyogok immunissá kezdenek válni a riasztókban található vegyszerekre. Az amerikai hadsereg a Második Világháború dzsungelharcaiban szerzett tapasztalatok alapján fejlesztette ki az enyhén sárga színű olajt, amit a DEET néven a mai napig használnak a rovarriasztó szerekben.

A London School of Hygiene and Tropical Medicine kutatói most alapos vizsgálatnak vetették alá a vegyszert és meglepő eredményt tapasztaltak. A kísérlet során emberi karra fújták a sprayt majd az ínycsiklandó falatot olyan szúnyogfajoknak kínálták fel, amik veszélyes betegségeket – dengue- és sárgalázat - terjesztenek.

A várakozásoknak megfelelően a szúnyogok először undorodva fordultak el a csalitól, de három órával később már nem bizonyultak ilyen finnyásnak. “Azt tapasztaltuk, hogy a szúnyogok már nem voltak olyan érzékenyek a vegyszerre” - mesélte James Logan rovartudós a BBC-nek. “A szúnyogok hihetetlen gyorsan képesek fejlődni” - tette hozzá.

Logan szerint ettől függetlenül érdemes tovább használni a DEET alapú védőszereket, de a tudósoknak el kell kezdeniük hatékonyabb megoldást keresni a vérszívó-problémára.