Általános probléma, hogy étkezéseink nem tartalmaznak elegendő rostot. Átlagosan a szükséges mennyiség kevesebb, mint felét fogyasztjuk el egy nap, pedig a rostdús étrend csökkenti a koleszterinszintet, megelőzi a székrekedést, és javítja az emésztést.

Az élelmi rost tulajdonképpen nem más, mint a növények ehető része, mely szervezetünkben nem tud megemésztődni, és a vékonybélben felszívódni, ezért érintetlenül halad tovább a vastagbélbe. Mindeközben, mint egy kefe söpör végig a beleken, és megtisztítja azokat az ott lerakódott salakanyagoktól. De a rostok nemcsak emésztésünket javítják, csökkentik a vér koleszterinszintjét, és lassítják a szénhidrátok emésztését is, így szabályozva a vércukorszint hirtelen megemelkedését. Rostban gazdag élelmiszerek a gabonafélék, a zöldségek és a gyümölcsök, valamint a hüvelyesek.

Hogy étkezésünk elegendő mennyiségű rostot tartalmazzon, kövessük a következő tanácsokat!

Kezdjük a napot teljes értékű gabonával
A teljes kiőrlésű gabona nagyszerű rostforrás. Reggelihez válasszunk olyan teljes kiőrlésű gabonát vagy zabdarát, amely adagonként 3 vagy annál több gramm rostot tartalmaz (ezt a termékek címkéjén megtaláljuk). Keverjünk hozzá gyümölcsöt, és akkor már jó úton vagyunk a cél felé, miszerint a férfiaknak 38, a nőknek 25 gramm rostot kellene naponta elfogyasztaniuk.

A rost és a friss gyümölcsök
Bármilyen friss gyümölcsféle egészséges harapnivaló. Amikor viszont a rostanyag számít, a gyümölcsök bizony nem egyforma súllyal esnek a latba. Fél csésze málna 4 gramm, fel csésze szeder 3,8 gramm, egy banán 2,4 gramm, míg fél csésze fekete szeder 2 gramm rostot tartalmaz. Az alma és a körte héjastól szintén magas rosttartalmú gyümölcsök.

Teljes kiőrlésű kenyér és keksz
Ebédre is legyen kéznél gabona. Együnk például teljes kiőrlésű kenyérből készült szendvicset, vagy ebéd után, desszertként teljes kiőrlésű kekszet. A teljes értékű gabona az egész szemet (korpa, csíra és magbelső) tartalmazza, így minden tápanyagot biztosít. Vizsgálatok során úgy találták, ha teljes értékű gabonát és más rostban gazdag élelmet veszünk fel az étrendünkbe, csökkenthetjük a szív- és a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát.

Együnk zöldségeket!
A magas rosttartalmú zöldségek közé tartozik az articsókaszív, a zöldborsó, a paraj, a kukorica, a brokkoli és a burgonya. Minden zöldségféle tartalmaz valamennyi rostot, félcsészényi adagban legalább 1-2 gramm mennyiséget. Ahhoz, hogy fokozzuk a rostbevitelt, tegyünk zöldséget az omlettekbe, a szendvicsekre, a tésztákba, a pizzára és a levesekbe. Vagy próbáljuk ki az érdekes zöldségeket (cékla, csicsóka vagy zeller) salátába és egyéb ételekbe téve.

Szárított gyümölcsök
Az aszalt szilva jól ismert tulajdonsága, hogy segíti az emésztést. Ez részben a rosttartalmának köszönhető (fél csészében kb. 3,8 gramm). A legtöbb szárított gyümölcs tele van rosttal, ami segíti a bélmozgás szabályozását és enyhíti a székrekedést. Próbáljunk egy marék szárított fügét, datolyát, mazsolát vagy sárgabarackot majszolni, vagy aprítsuk fel, és szórjuk müzlibe, illetve teljes kiőrlésű gabonaételekbe.

Rostanyag a babban
Az adzukitól a fehér babig mindegyik babfajtának magas a rosttartalma, valamint fehérjében gazdagok és zsírban szegények. Próbáljunk hetente kétszer hús helyett babot enni, hogy fokozzuk a rostbevitelt. Készíthetünk belőle levest, főzeléket, salátát, egytálételt, használhatjuk tojáshoz, rizses és tésztás ételekhez.

A diófélék, egyéb magok és a rostok
Sokan kerülik az olajos magvakat és más magokat, mert magas a kalória- és a zsírtartalmuk. Mindamellett nagyszerű rost- és egyéb tápanyagforrásnak bizonyulnak. Például negyed csésze napraforgómagban 3,9 gramm rostanyag található, 3 deka mandulában 3,5 gramm. Próbáljunk a salátákba és a joghurtba összeaprított dióféléket vagy magokat szórni. Esetleg ropogtassunk egészséges uzsonnának egy marék pirított mogyorófélét vagy magot.

Élvezetes vacsora teljes értékű gabonából
Köretként fehér rizs helyett barnát együnk, vagy próbáljuk ki a teljes kiőrlésű lisztből készült tésztákat. A szokásostól különbözően a kölesből, quinoából vagy bulgurból készült fogások olyan teljes értékű gabonából állnak, amelyek tele vannak rostokkal. Esetleg aggasztó, hogy a gabona súlygyarapodást okoz? Ha rostot is tartalmaz az étrendünk, akkor valójában segít megelőzni az elhízást, mivel hosszabb teltségérzetet okoz. A rostban gazdag élelmiszerek több rágást igényelnek, ami időt ad a szervezetünknek, hogy teltnek érezzük magunkat.