A busójárás nagyobb érdeklődésre számot tartó, látványosabb programjai következnek a hétvégén Mohácson, ahol csütörtök óta ezer jelmezes részvételével űzik a telet és köszöntik a közelgő tavaszt.

MTI - Az UNESCO által az emberiség szellemi kulturális örökségeinek listájára felvett népszokás szervezői idén 6 napon át 34 helyszínen 81 eseménnyel várják a látogatókat. A busólakodalmasra szombaton, a busók dunai átkelésére, belvárosi felvonulására, a farsangi koporsó vízre tételére, a busóavatásra és a főtéri máglyagyújtásra pedig vasárnap kerül sor.

A hatnapos rendezvénysorozaton rekordszámú, mintegy 900 busó és további 100 maskarás búcsúztatja a telet, a vasárnapi fő rendezvényekre 60-70 ezer látogatót várnak. A szervezők arra hívják fel az érdeklődők figyelmét, hogy a busójárás ideje alatt a Duna-parti városban a megszokottól eltérő forgalmi rendre, tumultusra kell számítani, a belvárost célszerű gyalogosan vagy kerékpárral megközelíteni.

A sokácok messze földön híres farsangi fesztiválját egy 1783-as feljegyzés említi először. A legenda szerint a mohácsi sokácok furfangos ősei a török megszállás elől a Duna túlsó partján lévő Mohács-szigetre menekültek. Álruhákat öltve tértek vissza a folyón átkelve és rajtaütöttek a babonás törökökön, akik az ijesztő maskarásoktól megrémülve fejvesztve menekültek a városból.