A kisebbségek védelmének szükségességére hívta fel a figyelmet a magyar kormány küldöttsége szerdán Bécsben a civilizációk párbeszédének elősegítését célzó ENSZ-fórumon - tájékoztatott Takács Szabolcs, a Külügyminisztérium globális ügyekért felelős helyettes államtitkára.

MTI - Az ENSZ Civilizációk Szövetsége (UNAOC) ötödik Globális Fórumán felolvasott felszólalásában a magyar delegáció kinyilvánította Magyarország elkötelezettségét a fórumban való részvétel mellett. Kifejezésre juttatta azt is, hogy a kulturális sokszínűség megőrzéséhez nagyon fontos a különböző kisebbségek - vallási, etnikai és más kisebbségek - védelme.

A szövetség létrehozását 2004-ben kezdeményezte José Luis Zapatero akkori spanyol kormányfő a 2001-es egyesült államokbeli, illetve a 2004-es madridi terrormerényleteket követően. A kezdeményezéshez csatlakozott Recep Tayyip Erdogan török kormányfő is, majd 2005-ben Kofi Annan, a világszervezet akkori főtitkára jelentette be a szövetség megalakulását az ENSZ Közgyűlésén.

Az UNAOC célja, hogy a világ különböző régióinak országai egymással kötetlen dialógust kezdjenek, és így elősegítsék a civilizációk, kultúrák, vallási, nyelvi és más közösségek közötti közeledést - mondta el a helyettes államtitkár. Közölte: a laza párbeszéd célja volt, hogy a globális gondolkodási folyamatot indítson el a vallási és egyéb szélsőségek és a terrorizmus elleni küzdelemről.

Noha a fórumnak vannak átfedései nemzetközi szervezetek - mint az ENSZ, az Európai Unió és az UNESCO működési területeivel, Magyarország számára mégis fontos, hogy a maga eszközeivel és a magyar érdekeket figyelembe véve részt vegyen ebben a folyamatban - tette hozzá Takács Szabolcs.

A magyar felszólalásban rámutattak arra is, hogy a magyar kormány 2010 után kialakította a "keleti nyitás", illetve "globális nyitás" stratégiáját. A civilizációk párbeszéde ebbe a megközelítésbe is illeszkedik - mutatott rá a külügyi illetékes.

Az összkormányzati megközelítést tükrözi az is, hogy a Külügyminisztérium mellett az Emberi erőforrások minisztériuma is képviseltette magát a delegációban, Hölvényi György vallásügyi államtitkár személyében - mondta Takács Szabolcs.

Az idei fórum fő témái a vallások és felekezetek szabadsága, a média és a migráció voltak. Az UNAOC ötödik fórumának megnyitóülésén részt vett és felszólalt többek között Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár, Recep Tayyip Erdogan török és José Manuel García-Margallo spanyol külügyminiszter, akik hangsúlyosan foglalkoztak a szíriai polgárháború, az izraeli-palesztin konfliktus és a mali fegyveres konfliktus kérdésével.