A Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) vitatható döntése értelmében zárt kapuk mögött rendezik a Magyarország–Románia világbajnoki selejtező mérkőzést március 22-én. A FIFA hivatalos honlapján azt írja, azért hozta ezt a kifejezetten szigorú ítéletet, mert értesülései szerint a magyar szurkolók egy része rigmusokat kiabált az Izrael elleni felkészülési mérkőzésen. 

A FIFA közleménye szerint az európai rasszizmus ellenes mozgalom (FARE), egy bécsi izraelita kör és egy harmadik társaság (Simon Wiesenthal Központ) jelentette fel a magyar szövetséget az augusztus 15-én játszott mérkőzésen történt incidens miatt. A szurkolók egy csoportja az "antiszemita rigmusokat" zengett, illetve "sértő transzparenseket" (ha a palesztin zászló annak számít... - a szerk.) mutogatott.

A FIFA részleges vizsgálatot végzett el az ügyben, amelyhez az MLSZ minden támogatást megadott, és a szurkolók nevében is elnézést kért a történtek miatt. A FIFA fegyelmi bizottsága ennek ellenére egyhangúlag döntött úgy, hogy a magyar válogatott „a rasszizmust és az antiszemitizmust előtérbe helyező, provokatív és agresszív politikai nézetek iszonyatos epizódját bemutató" szurkolótábora miatt büntetést érdemel. A történtek súlyának mérlegelése után döntöttek úgy, hogy a magyar válogatott következő hazai tétmeccsét zárt kapuk mögött kell játszani.

A FIFA fegyelmi bizottságának döntése értelmében a Magyar Labdarúgó-szövetséget további 40 ezer svájci frank befizetésére kötelezik. Ezentúl figyelmeztették a szövetséget, hogy további hasonló incidensekért a FIFA figyelmeztetés nélkül kiszabhat ennél is súlyosabb szankciókat: pontlevonást vagy a sorozatból való kizárást is.

Hasonló büntetést kapott a bolgár szövetség is, miután az október 12-ei Bulgária–Dánia mérkőzésen a hazai szurkolók a dán Patrick Mtiliga minden egyes labdaérintését követően rasszista megnyilvánulásokat mutattak – még azt követően is, hogy a hangosbemondón figyelmeztették őket. Bulgária március 22-én Málta ellen kényszerül zárt kapus vb-selejtezőt játszani. A döntést a FIFA november 20-ai fegyelmi ülésén hozták meg, de csak ma hozták nyilvánosságra.

Ez a döntés viszont sokkal szigorúbbnak látszik, hiszen a mindig presztízsnek számító tétmeccset játszunk Romániával, ráadásul a mostani állás szerint ez a két csapat fog versengeni a a csoport második helyéért, a Budapesten játszott mérkőzés pedig döntő fontosságú lehet. Ráadásul azért is furcsa az ítélet, hiszen ez a mérkőzés még tavaly augusztusban volt, és eddig szó sem volt róla, hogy bármilyen fajta szankció érheti a magyar válogatottat, általában pedig mindig gyorsnak szoktak döntést hozni ilyen ügyekben.

Az izraeliek csak egy palesztin zászlót nehezményeztek

Samu István, az MLSZ biztonsági igazgatója a Nemzeti Sportnak elmondta, azért nem érti az ügyet, mert a meccs után még az izraeli biztonsági emberek sem emeltek kifogást. „A mérkőzés idején még nem állt rendelkezésre a térfigyelő kamerarendszer, így a FIFA csak a mobiltelefonokkal készített felvételekre, illetve a bejelentésekre hagyatkozhatott, mivel antiszemita megnyilvánulásokat még a televízióban sem lehetett hallani” – nyilatkozta a Nemzeti Sportnak a tegnap bejelentett döntés után az MLSZ biztonsági igazgatója, Samu István.

„A jövőben könnyebb helyzetben leszünk, miután a kormány korábban megszavazta kétszer kilencszáznyolcvanmillió forint átütemezését a biztonsági rendszer kiépítésére, amely július elsejétől minden kiemelt kockázatú hazai és nemzetközi mérkőzésen alkalmazható. Azért nem értem a büntetést, mert az Izrael elleni mérkőzésen izraeli biztonsági emberekkel dolgoztunk közösen, akik egy palesztin zászló lobogtatását nehezményezték, de még az izraeli nagykövet sem emelt kifogást a találkozó után” – tette hozzá a biztonsági igazgató.

Az MLSZ szerint igazságtalan a büntetés

"Egy barátságos meccsen történt esemény sorsdöntő mérkőzésen való szankciója túlzottnak és igazságtalannak tűnik" - tájékoztatta az MLSZ az álláspontjáról a közvéleményt. A Magyar Labdarúgó-szövetség szerint tehát igazságtalan, hogy a magyar válogatottnak felkészülési mérkőzésen történt szurkolói incidens miatt a legfontosabb tétmérkőzésén kell zárt kapuk mögött játszania. „Az augusztusi mérkőzést követően az MLSZ levélben kért elnézést Magyarország izraeli nagykövetétől, az izraeli szövetségtől, valamint a FIFA-tól, és hivatalos közleményben ítélte el a találkozón résztvevő szurkolók egy kisebb csoportjának akcióját" – áll az MLSZ honlapján kiadott közleményben.

A FIFA döntése értelmében a válogatott a március 22-ei Magyarország–Románia világbajnoki selejtezőt játssza zárt kapuk mögött. „A mérkőzésen tapasztalható szélsőséges megnyilvánulásokat figyelembe véve a FIFA fellépése az ilyen jellegű cselekménnyel szemben érthető. Az MLSZ – A FIFA-hoz és az UEFA-hoz hasonlóan – továbbra is eltökélt abban, hogy száműzze a stadionokból a gyűlölködő megnyilvánulásokat, a Fair Play szellemétől eltérő szurkolást, elkötelezett amellett, hogy a magyar pályákról mielőbb eltűnjenek a szélsőséges, a civilizált normáktól eltérő hangok."

„Ugyanakkor a Magyar Labdarúgó-szövetség álláspontja szerint az, hogy a magyar válogatottnak egy barátságos meccsén történt eset miatt egy sorsdöntő, a legrangosabb nemzetközi sorozatba illeszkedő mérkőzésen kell letöltenie a kirótt büntetést, a pontos indoklás és határozat kézhezvétele előtt is túlzottnak és igazságtalannak tűnik. Ezért az MLSZ a hivatalos határozat érkezését követően benyújtja fellebbezését, hogy igazságosabb, a történtekkel arányos döntés szülessen."

Nyilatkozatok

Egervári Sándort, a magyar labdarúgó-válogatott szövetségi kapitányát Gera Zoltán súlyos sérülésének híre után sokkolta a FIFA döntése. „Egy napra egy rossz hír is elegendő, nemhogy két ennyire sokkoló – mondta Egervári Sándor a FIFA büntetéséről a Nemzeti Sportnak. – Sokáig csak keresi az ember a szavakat, s végezetül arra jut, hogy ez bizony nem jött jól, a zárt kapus mérkőzés kétségkívül csökkenti az esélyeinket. Aki volt már nézők nélküli bajnokin, tudja, milyen borzasztó, nyomasztó hangulata van – a válogatott mérkőzésre pedig hatványozottan igaz ez a megállapítás. Üres lelátók előtt játszani a Románia elleni vb-selejtezőt? El sem tudom képzelni, hogy a szurkolóink nélkül lépjünk pályára. És egyelőre nem is akarom, bízom benne, hogy van még lehetőség valamiféle jogorvoslatra."

A szakember mindenekelőtt azt fájlalja, hogy a csapat csakugyan sorsdöntő mérkőzésre veszítheti el lelkes támogatóit. „Úgy érzem, súlyos döntés született, ráadásul ennyi idő után, s éppen egy ilyen fontos selejtező előtt. Hiába gondolkodom, nem emlékszem hasonlóan súlyos ítéletre. Belátom, az Izrael elleni találkozón csakugyan volt egy kis csoport, amely oda nem illő módon viselkedett. Ezért azonban büntetéssel sújtottak egy egész országot és azokat a lelkes szurkolókat, akik mindig szívvel-lélekkel buzdították a válogatottat, sőt sohasem volt rájuk panasz. Mint mondtam, bízom benne, hogy szurkolók előtt játszhatjuk a selejtezőt. Egyelőre bele sem akarok gondolni, hogyan és mire kellene felkészítenem lelkileg a csapatot, ha mégis üresen lelátók előtt kell szerepelnie."

Hajnal Tamást, a Stuttgart magyar válogatott középpályását sokkolta a FIFA döntéséről szóló a hír, és bízik benne, hogy a nemzetközi szövetség változtat a büntetésen. „Most olvastam az nso.hu-n a hírt, sokkoló volt. Nagyon fontos mérkőzésünk lesz a románok ellen, ahol nagy sikerre készülünk a válogatottal, amihez nagyon nagy szükségünk van a szurkolók segítségére. Nagyon remélem, hogy ezen még lehet változtatni, a pontos hátterét nem is tudom a döntésnek. Szerencsére én még nem játszottam ilyen mérkőzésen, de azt hiszem, nem kell mondanom, hogy mekkora különbség lenne, ha üres stadionban kellene játszanunk. Pláne egy ilyen fontos meccsen. Remélem, változik a döntés, és telt ház előtt játszhatunk" – nyilatkozta Hajnal Tamás a Nemzeti Sport Online-nak.

Az ügyben már romániai magyar edzők is megszólaltak. Selymes Tibor, az Erdélyből származó 46-szoros román válogatott labdarúgó a Nemzeti Sportnak nyilatkozott a FIFA tegnapi döntése után. „Ez nem egy mérkőzés, és noha nem háború, mégiscsak két nemzet egymásnak feszülése. Erre a találkozóra nem kell akciós jegyeket nyomtatni, ezen a találkozón garantált a telt ház, még akkor is az lenne, ha százezren férnének a stadionba. Óriási csalódás nemcsak az otthoniaknak, hanem az Erdélyben élő magyaroknak is” – mondta a korábban Magyarországon a Haladásban és Debrecenben futballozó, Sopronban edzőként dolgozó szakember.

Az aradi születésű, korábbi magyar és román szövetségi kapitányként is ténykedő Jenei Imre a román Prosportnak beszélt a döntés hatásairól. „Nagy előny a román csapatnak, hogy zárt kapuk mögött rendezik majd a mérkőzést. Ezért azért mondom, mert ismerem a magyar közönséget, tudom mit beszélek” – mondta Jenei.

Blatter "zérótoleranciát hirdet"

Sepp Blatter, a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) elnöke szerint szervezete csak a zérótolerancia elvét vallhatja a rasszizmussal szembeni harcban. „Az egyetlen megoldás, hogy nagyon kemény szankciókat hozunk [a rasszizmus elleni harcban] – és a szankciónak pontlevonásnak vagy valami hasonlónak kell lennie” – nyilatkozta épp az elmúlt napokban Sepp Blatter, a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) elnöke, így ezt tekinthetjük a magyar válogatottat sújtó ítéletet megalapozó hivatalos álláspontnak is.

Blatter azt követően reagált így, hogy kifejtette, szerinte Kevin-Prince Boatengnek nem kellett volna lesétálnia a pályáról a Pro Patria elleni felkészülési meccsen, amikor a szurkolók rasszista kifejezésekkel inzultálták. „Nem lehetünk toleránsak a rasszizmussal szemben, abszolút nem” – tette hozzá a FIFA-elnök.

A FIFA a 2000-es évek elején – immár Blatter irányítása alatt – új alapokra helyezte a rasszizmus elleni politikáját: beemelte a fegyelmi szabályzatába a rasszista alapú incidensek szankcionálását, minden évben anti-diszkriminációs napokat tart, továbbá erőteljes kampányokat bonyolít le a megkülönböztetés elleni harc során (az elmúlt években ez volt a hazánkban is vetített „say no to racism” kampánysorozat).