Növekedési rekordot döntött tavaly a külföldi tőke beáramlása Sanghajba - jelentette be a városi kereskedelmi bizottság.

MTI - A kelet-kínai metropoliszban 15,2 milliárd dollár értékű működő tőkét fektettek be, 20,5 százalékkal többet, mint 2011-ben. Ez jelentős mértékben meghaladja az országos átlagot, amely a nemzeti statisztikai hivatal adatai szerint a tavalyi év első tizenegy hónapjában 3,6 százalékos visszaesést mutatott 2011 hasonló időszakához képest.
 
A külföldi befektetések túlnyomó része, 83 százaléka a szolgáltató szektorba áramlott, a városi kormány fejlesztési tervével és hosszú távú céljaival is összhangban. A pénzügyi szektorba érkező külföldi működő tőke nagysága 70 százalékkal haladja meg a tavalyi értéket, miközben a multinacionális vállalatok befektetése 30 százalékkal nőtt.
 
A PricewaterhouseCoopers (PwC) nemzetközi szolgáltató cég egy október közepén végzett felmérése szerint a világ nagyvárosainak sorában Sanghaj vezet a működő tőke vonzása terén, Londont, Párizst, New Yorkot és Tokiót is megelőzve. A PwC a következő évtizedeket illetően is erőteljes növekedést valószínűsít Sanghaj számára, ehhez a kulturális és szellemi tőke is adott.
 
A kínai vezetés tervei szerint a 23 milliós metropolisz 2015-re a jüan kereskedelmének, árazásának és a kínai valutában történő elszámolásoknak a globális centrumává lépne elő, 2020-ra pedig Hongkonghoz, New Yorkhoz és Londonhoz hasonló pénzügyi világközponttá válna. A tavalyi év végén a város 265 befektetési vállalatnak és több mint négyszáz multinacionális cégnek adott otthon, minden más kínai várost túlszárnyalva.