Munkaügyi reformprogram bemutatásával, az észak-olaszországi Bergamóban vette kezdetét vasárnap Mario Monti országjáró választási hadjárata. A februári választásokon részt vevő pártoknak hétfőn kell benyújtani képviselőjelöltjeik listáját.
 
MTI - "Meg kell akadályozni, hogy Itália alkalmatlan tehetetlenek kezébe kerüljön" - magyarázta politikai színrelépését Monti a vasárnapi Corriere della Sera napilapban. Egyúttal kötelességének nevezte a választásokon való aktív részvételét még akkor is, ha ezzel elveszítette az államfővé való kinevezés lehetőségét.
 
Az ügyvezető kormányfő vezette Monti-lista választási kampánya az Északi Liga fellegvárának számító, lombardiai Bergamóból indult. Monti és közgazdászok, jogászok, vállalkozók alkotta csapata bemutatta kormányprogramja főbb pontjait, közöttük a munkaerőpiac rugalmasságára és a munkavállalók biztonságára (flexicurity) épített munkaügyi reformot.
 
Ez  az első alkalom, hogy Monti megszorítások helyett növekedésről beszél, "optimizmus-injekcióval" kampányolva a  bizonytalan szavazók meghódítása érdekében - írta a La Stampa torinói napilap. 
 
Sajtóértesülések szerint Monti kampányfogása az új kollektív szerződés kidolgozása lesz. A CGIL, a legnagyobb olasz szakszervezet szerint nem kell erőltetni azt, ami egy év szakértői kormányzás alatt nem sikerült. A CGIL adatai szerint az utóbbi négy év alatt több mint félmillió olasz veszítette el munkáját.
 
A pártoknak hétfőn kell benyújtani képviselőjelöltjeik listáját. A lapok szerint a Silvio Berlusconi vezette Szabadság Népe (PdL) a "nem szalonképes", vagyis ügyészi vizsgálat által érintett vagy elítélt jelöltek kizárását szorgalmazza. A felmérések szerint "tiszta listákkal" a PdL növelhetné támogatottságát. Eddig már önként visszalépett az 1994-es Hajrá Olaszország, majd a PdL két alapító tagja:  a maffiával való szövetkezésért első fokon elítélt Marcello Dell'Utri, Berlusconi jobbkeze és Claudio Scajola, a római Colosseum közelében lévő, áron alul szerzett luxuslakás miatt korrupcióval gyanúsított volt belügyminiszter. 
 
A La Stampa szerint Berlusconi választási győzelme "nem valószínű, de nem is lehetetlen". Az újság ugyanis úgy véli, hogy a közvélemény-kutatások során megkérdezett olaszok nem mondanak igazat arról, kire fognak szavazni. 1994 óta egyetlen távozó kormányfő sem nyert választást, Monti lenne az első kivétel - tette hozzá a La Stampa.