Jelszóval védelmezi a konkurens kakukkoktól fiókáit egy kicsi énekesmadár: a lazúr tündérmadár már a tojásban megtanítja utódainak az ismertetőjelet. 

A kikelt fiókák ezzel a hívójellel kérik a táplálékot. Mivel a kakukk ezt a kódot nem tudja tökéletesen megtanulni, a szülők meg tudják különböztetni saját utódaikat az élősködő madárétól. A kakukk így nem kap táplálékot és éhen hal - a nemzetközi kutatócsoport felfedezésének részletei a hamburgi Geo magazin januári számában olvashatók, az eredeti tanulmány a Current Biology című szaklapban jelent meg.

Diane Colombelli-Negrel, az ausztráliai Adelaide-ben lévő Flinders Egyetem munkatársa és Herbert Hoi, a Bécsi Állatorvosi Egyetem szakértője véletlenül fedezte fel a lazúr tündérmadár különleges technikáját.

A kutatócsapat tulajdonképpen a madár segélyhívását vizsgálta, amelyet ragadozók közeledtére ad ki. Eközben megfigyelték, hogy az anyamadár nagyon egyedi dalt énekel tojásainak.

A viselkedésforma megértésének döntő pillanata az volt, amikor felfedezték, hogy a fiókák kikelés után beépítik kéregető énekükbe.

"A fiatal madarak tehát közös jelszót használnak szüleikkel, ami egyedülálló kommunikációs forma a madarak között" - fejtette ki Hoi.

A tojók a jelszót megtanítják partnerüknek és a költésben segítő többi madárnak is – írta az MTI.