Megállapodás nélkül zárultak csütörtökön Teheránban a tárgyalások az ENSZ Nemzetközi Atomenergia-ügynökségének (NAÜ) szakértői és az iráni illetékesek között az iráni atomprogramról.

MTI - A NAÜ küldöttsége szerdán érkezett Teheránba, hogy megpróbáljon olyan egyezségre jutni az iráni féllel, amely megengedné az ügynökségnek a szabad helyszíni vizsgálódást a nukleáris fejlesztés terén. Herman Nackaerts, a NAÜ belga főigazgató-helyettese a hírek szerint pénteken reggel már vissza is tér Bécsbe.

Pedig december közepén - az akkori egynapos teheráni tárgyalás után - úgy tűnt, hogy januárban megszülethet a megegyezés a nukleáris létesítmények ellenőrzéséről. Nackaerts közlése szerint a felek arra számítottak, hogy akkor véglegesíteni tudják az ellenőrzések keretfeltételeiről szóló megállapodást. Irán ezt a megegyezést előfeltételként szabta ahhoz, hogy a NAÜ ellenőreit bebocsássa bizonyos létesítményeibe.

A hosszú hónapok óta tartó egyeztetések mindeddig kudarcba fulladtak. A NAÜ delegációja továbbra is azt reméli, hogy felkeresheti a parcsini támaszpontot, ahol azt gyanítja, hogy az atomprogram keretében robbantási kísérleteket hajtottak végre.

A katonai támaszponton való ellenőrzéshez Teherán azt a feltételt szabta, hogy a NAÜ ismerje el Irán jogát arra, hogy megvalósíthassa békés célúnak nevezett atomprogramját. A tárgyalások új fordulója jelzés lenne arra vonatkozóan is, hogy elébe megy-e Teherán az atomprogramja miatti nyugati aggodalmaknak.

Az Egyesült Államokkal, Oroszországgal, Kínával, Nagy-Britanniával, Franciaországgal és Németországgal (a "hatokkal") külön folytatott tárgyalások tavaly nyáron szakadtak meg, de teheráni javaslatra ismét felújíthatják ezeket, talán már január végén.

A Nyugat kezdetektől azzal gyanúsítja Iránt, hogy a polgári cél csupán ürügy, atomprogramja valójában atomfegyver előállítását szolgálja. A nemzetközi szankciók, mindenekelőtt a hónapok óta érvényben lévő olajembargó súlyos gazdasági válságba sodorta az országot.