A megye területén, 2013. 02. hetében, az influenza figyelőszolgálat adatai alapján végzett becslés szerint 205 beteg fordult orvoshoz influenzaszerű tünetekkel.
A 100 ezer lakosra vonatkoztatott megyei morbiditás 48,24 0 volt, jelentősen a 150 0-es járványos küszöb érték alatti, de az előző héthez képest kétszeres emelkedést mutat.


Az influenzaszerű megbetegedésekkel orvoshoz forduló betegek aránya minden járás területén emelkedett. 

A területi morbiditás legmagasabb a Székesfehérvári járás területén 54,4 %ooo (előző héthez képest 222,2 %-os emelkedés); ezt követi a Dunaújvárosi járás 43,5 %ooo (előző héthez képest 25%-os emelkedés); a Móri járás területén pedig 37,9 %ooo (előző héthez képest 50 %-os emelkedés). A megye egész területén a 100 ezer lakosra vonatkoztatott megbetegedési arány alacsony.

Az influenzaszerű tünetekkel orvoshoz fordulók között a 35-59 évesek, illetve a 60 évesek és az e fölöttiek aránya csökkent, a 0-14 évesek és a 15-34 évesek növekvő arányt mutatnak az előző hetihez képest.

A betegek 10,0 %.-a 0-14 éves; 50,0 %-a 15-34 éves; 32,0 %-a 35-59 éves; 8,0 %-a 60 évesek, illetve az e felettiek korosztályába tartozott. Közösségi járványról a 2. héten nem érkezett jelentés.
Influenza figyelőszolgálat adatai 2012/2013. évi influenza szezonban, Fejér megyében Morbiditás 100 ezer lakosra
Megyénkben jelenleg az influenzaszerű megbetegedéssel orvoshoz fordulók aránya alacsony, a járványos küszöb alatt érték, az előző héthez képest azonban kétszeres emelkedést mutat.

Az elkövetkezendő hetekben a betegek számának jelentős emelkedésével kell számolni.

Magyarországon a légúti mintákból 2012. 40. hetétől 2013. 1 hetéig 4 esetben került kimutatásra influenza vírus, 3 esetben influenza A (H1N1), 1 esetben influenza A (H3).

Megyénkben 2013. 1 hetéig a beküldött légúti mintákból influenza vírus nem volt kimutatható.

Európa több országából is jelentették a megbetegedések számának emelkedését.

Az európai adatok alapján is a jelenlegi influenza oltóanyag törzsei a megbetegedést okozó törzsekkel jó egyezést mutatnak. Az influenza oltóanyag megfelelő, magas szintű védelmet nyújt.

Az influenza vírusfertőzésről:

Az influenza az egyik legjelentősebb légúti vírusfertőzés. Még napjainkban is viszonylag rövid idő alatt igen nagyszámú megbetegedést, nagy világjárványokat is képes okozni.

Az influenza cseppfertőzéssel terjed, a légutak hámját károsítja, néhány napos lappangási idő után hirtelen magas lázzal, izomfájdalommal, elesettséggel kezdődik. Köhögéssel, torokfájdalommal jár, de nehézlégzés is jelentkezhet. Szövődménymentes esetben egy hét alatt lezajlik.

Az influenza leggyakoribb szövődménye a tüdőgyulladás, amely lehet másodlagos bakteriális tüdőgyulladás, amely a kezdeti heveny szak után fellépő ismételt lázzal indul. Előfordulhat azonban elsődleges influenza vírus okozta tüdőgyulladás, amely a megbetegedés kezdeti tüneteinek felléptekor már jelentkezik, lefolyása gyakran nagyon súlyos, legtöbbször intenzív ellátást igényel. Az influenza szövődményeként fellépő tüdőgyulladások az influenzával összefüggésbe halálozások jelentős részét okozhatják.

Az őszi-téli időszakban légúti megbetegedéseket okozhat néhány baktérium és számos vírusfaj is. Ezeket tévesen szintén influenzának nevezik. Az influenza vírusok okozta megbetegedések azonban mind lefolyásukat, szövődményeiket és járványügyi jellemzőiket tekintve jelentősen eltérnek, súlyos szövődményeket is okozhatnak.

Az influenza vírusokról:

A human influenza vírusok A, B, C csoportba sorolhatók. Az A vírus kiterjedt járványokat, pandémiákat, a B vírus inkább helyi járványokat, a C vírus egyedi megbetegedéseket okoz.

Az influenza A vírus felszíni struktúrája két antigénnel jellemezhető, a legtöbbször csak röviden említett H (hemagglutinin) és N (neuraminidáz). Többféle H és N antigén ismert, melyeket számokkal különböztetnek meg. Az emberi megbetegedéseket okozó influenza A vírusok legtöbbször a H3N2, illetve H1N1 felszíni struktúrával rendelkeznek.

Az influenza A vírus antigénjei folyamatosan változnak. A változás lehet kismértékű, amely kis eltérést jelent az előzőhöz képest, történhet azonban olyan nagymértékű változás is a vírus struktúrájában, ez világjárvány kialakulásával fenyegethet.

Influenza védőoltásokról:

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) minden évben ajánlást dolgoz ki az influenza védőoltások összetételére vonatkozóan, figyelembe véve az influenza megbetegedést okozó vírustörzseket.

A védőoltás akkor biztosítja a legnagyobb védelmet, ha a járványt okozó vírus és az oltóanyag előállításához használt a törzs legjobban megfelel egymásnak.

Az influenza oltóanyagok háromféle influenza törzsre adnak védelmet, kétféle influenza A, egy H1N1 és egy H3N2, valamint egy B törzsre, a WHO ajánlásának megfelelően. Az egy szezonban forgalomban lévő minden fajta influenza oltóanyag esetében ugyanaz.

A jelenlegi influenza szezonban, a megbetegedéseket okozó vírustörzseket figyelembe véve a WHO változtatást javasolt előzőhöz képest, az Influenza A H3N2 és az influenza B törzs tekintetében.
Az előző szezonban megadott influenza védőoltások jelenleg alig, vagy nem védenek. Az influenza oltóanyag három komponense az eddigi adatok alapján a leginkább megbetegedést okozó törzsek ellen nyújt védelmet.

A térítésmentes influenza védőoltásokra jogosultak köre:

Az influenza megbetegedés súlyos lefolyása szempontjából fokozottan veszélyeztetettek a krónikus szív- és érrendszeri, légúti, máj és vesebetegek, anyagcsere betegségben szenvedők, cukorbetegek, daganatos betegek és immungyengeségben szenvedők, az ápolást, gondozást nyújtó rehabilitációs vagy egészségügyi intézményekben huzamosabb ideig ápoltak, lakóotthonokban élők, várandós kismamák, 65 év felettiek. Számukra az influenza védőoltás különösen javasolt és térítésmentesen háziorvosuknál elérhető.

Az influenza védőoltás élővírust nem tartalmaz, beadása nem jelent veszélyt a fejlődő magzatra.

Térítésmentesen biztosított az influenza védőoltás azok számára is, akik a gyermekvállalást az influenzaszezon idejére tervezik. Az előzetesen adott védőoltás a terhességük idején már védelmet nyújt.

Ebben az évben a vérzékenységben szenvedők részére is rendelkezésre áll számukra adható, térítésmentes influenza oltóanyag.

Térítésmentes influenza védőoltásra jogosultak az állattartó telepeken dolgozók, akik baromfi, sertés és ló tartásával foglalkoznak, illetve ezen állatok szállításával, feldolgozásával, megsemmisítésével foglalkoznak.

Az idén is nagyon fontos, hogy az egészségügyi dolgozók minél nagyobb arányban részesüljenek influenza védőoltásban, ezzel is csökkentve a vírus átvitelének lehetőségét és megvédjék betegeiket a fertőződéstől.

Az influenza oltóanyagok térítés ellenében a gyógyszertárakban is elérhetők, a háziorvosoknál kérhetők.

Az influenza védőoltás beadása után a védettség hozzávetőlegesen két hét alatt, fokozatosan alakul ki. Fontos, hogy az influenza védőoltás mielőbb beadásra kerüljön, hogy a megbetegedések emelkedésének időszakára már védelmet nyújtson.

Ajánlatos, hogy akik megbetegedtek, forduljanak orvoshoz, gyógyulásukig maradjanak otthon és tartsák be orvosuk tanácsait.

Tájékoztatást adta:

Dr. Müller Cecília 
megyei tisztifőorvos

Dr. Krisztián Erika 
járványügyi osztályvezető főorvos