Az LDL (rossz) koleszterin csökkentésében az alacsony telített zsírtartalommal rendelkező élelmiszerekkel szemben sokkal hatékonyabbak azok, amelyek ismert módon csökkentik a koleszterinszintet - derült ki egy kanadai kutatásból.

A hagyományos étrendi tanácsok a szívkoszorúér-betegség kockázatának csökkentésére egyelőre hatástalannak bizonyultak a koleszterinszint-csökkentő gyógyszerek eredményességéhez képest. Mindazonáltal, bizonyos étrendi összetevők LDL (rossz) koleszterinszint-csökkentő tulajdonságukról ismertek, és egy nemrégiben végzett kutatás kimutatta, hogyha ezeket az élelmiszereket kombinálva (diétás portfolió) fogyasszák, az pozitív hatással van a szív egészséges állapotára.

A koleszterincsökkentő ételek a vizsgálatban

A kutatásba 345 olyan személyt vontak be Kanadában, akiknek magas a koleszterinszintje. A résztvevőket hat hónapra, véletlenszerűen, étrendjük szerint három csoportra osztották: 1) terápiás zsírszegény diéta (kontroll), 2) diéta, beleértve a koleszterinszintet csökkentő élelmiszerek portfolióját 2 vizittel összekötve (rutin), vagy 3) diéta, beleértve a koleszterinszintet csökkentő élelmiszerek portfolióját 7 vizittel összekötve (intenzív). A kutatás során egy 6 hónapos időszak alatt az egyes diéták vérzsírra tett hatását hasonlították össze.

A dietetikusok minden résztvevőnek azt tanácsolták, hogy kötelezően kövessék a testsúlyt fenntartó vegetáriánus étrendet, és folyamatosan vezessék a 7-napos diéta történetét. A kontroll csoportnak azt javasolták, hogy összpontosítsanak az alacsony zsírtartalmú tejtermékekre, a teljes kiőrlésű gabonafélékre, a gyümölcsökre és a zöldségfélékre. A többi résztvevőt pedig arra bátorították, hogy kövessék a következő, napi koleszterincsökkentő diétás portfóliót:

    1000 kcal-ánként fogyasszanak 0,94 g növényi szterint észterrel dúsított margarinban;
    1000 kcal-ánként fogyasszanak 9,8 g rostot zab-, árpa- és útifű formájában;
    1000 kcal-ánként fogyasszanak 22,5 g szójafehérjét szójatej-, tofu- és húspótló szójadiétában;
    1000 kcal-ánként fogyasszanak 22,5 g olajos magvakat, beleértve a dióféléket és a földimogyorót

Emellett a borsó, a bab és a lencse fogyasztását is ösztönözték.

A vegyes étrend jó hatással van a koleszterinre

A vizsgálat eredményeiből kiderült, hogy azoknál, akik a diétás portfoliót követték, az LDL koleszterinszint szignifikánsan nagyobb mértékben csökkent, mint a kontroll étrend esetén. Fontos, hogy a diétás portfolió anélkül csökkentette az LDL koleszterint, hogy a HDL (jó) koleszterin szintjét is lenyomta volna. A vizitek gyakorisága (2, illetve 7) nem befolyásolta a diéta pontos betartását, vagy az LDL csökkenését.

A vizsgálatban a populáció túlnyomórészt fehér, szív- és érrendszeri betegségben alacsony és közepes kockázatú, illetve viszonylag alacsony testsúlyú személy vett részt. Továbbá a vizsgálat előtt az alanyok telített zsírokban és koleszterinben szegény étrendet tartottak.

Az eredményeket összegezve a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy azoknál, akiket felkészítettek az egészséges, alacsony zsírtartalmú étrendre, amely magában foglalja a megfelelően viszkózus rostokat, növényi szterineket, szójafehérjét és olajos magvakat, már lehetséges a koleszterinszint csökkentése rutinszerű klinikai gyakorlat során. További igazoló vizsgálatok szükségesek, hogy ez a megközelítés valóban kapcsolatban van-e a szívkoszorúér-betegség kialakulásának alacsonyabb mértékével.