Háromszáz új jegyautomatát telepít a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) 2013 végétől, az elektronikus jegyrendszer bevezetésének első ütemeként.

MTI - Az automaták beszerzésére és üzemeltetésére a BKK nyílt közbeszerzési eljárást írt ki, miután a Fővárosi Közgyűlés támogatta az erről szóló javaslatot. A központ közleményében hangsúlyozta, a most kétszáz darabos hálózat műszakilag idejétmúlt, és gyakran meghibásodik, ezért funkcióját nem tudja ellátni. Emellett probléma, hogy a gépek felújítása aránytalanul drága lenne, csak érmével működnek és döntő többségük csak vonaljegyet ad ki.    

Az új készülékek ezzel szemben nemcsak jegyeket, hanem bérleteket is árusítanak majd, bankkártyával, fém- és papírpénzzel is lehet majd fizetni. A külsejében is modern automaták érintőképernyős kijelzőt kapnak, menürendszerük pedig több nyelven is elérhető lesz. Mivel a mostaninál erősebb, masszívabb kialakításúak lesznek, a BKK tervei szerint a rendelkezésre állás is sokkal jobb lesz: a jegykiadóban lévő pénzt, illetve a gép egyéb alkatrészeit vandálbiztos burkolat védi majd, hasonlóan a bankautomatákhoz.    

A biztonsági kamerával is felszerelt automaták informatikai hálózatba kapcsolva működnek majd, így a BKK tudni fogja, hogy melyik hibásodott meg, mivel a rendszer hibaüzenetet küld a központnak, de naprakész részletes statisztikát is készít a vásárlásokról.
  
A jegykiadó-automatákból eleinte csak papír alapú jegyeket lehet majd vásárolni, de az elektronikus jegyrendszer további ütemeinek indulásakor a berendezések modulcserével és szoftverfrissítéssel átállíthatók kártyakibocsátásra és egyenlegfeltöltésre is.     Az automaták megtalálhatóak lesznek minden metró- és sok HÉV-állomásnál, valamint a város összes fontos közlekedési csomópontján.
  
A közbeszerzési eljárás nyertesével 2013 első felében szerződhet a BKK.