Japán kutatóknak és tévéseknek először sikerült lefilmezniük természetes élőhelyén, az óceán mélyén a világ legnagyobb gerinctelen állatát, a rejtélyes óriáskalmárt. 

A nagyméretű lábasfejű puhatestűt (Architeuthis) 630 méteres mélységben fedezte fel a kutatók búvárhajója 2012. július 10-én, a Csendes-óceán északi részén, Chichi-szigettől 15 kilométerre, és egy csali segítségével egészen 900 méteres mélységig követte, ott az állat eltűnt szem elől.

A szenzációs felvételeket a Japán Nemzeti Tudományos Múzeum, az NHK japán köztévé és a Discovery Channel ismeretterjesztő csatorna közös expedíciója készítette Kubodera Cunemi ismert japán óriáskalmár-kutató vezetésével.

A "mitikus mélytengeri szörnyet" keresve a háromfős tengeralattjáró mintegy száz alkalommal merült alá az óceánban, összesen 400 órát töltve mélyen a víz alatt. A lefilmezett példánynak csak a törzse három méter, csápjaival együtt pedig elérheti a nyolc métert is, sőt akár még többet, ugyanis - nem tudni, miért - hiányzott a két fő tapogatókarja.

Óriáskalmárról már korábban is készültek felvételek természetes élőhelyén, de a tenger mélyén csak állóképek, mozgóképek pedig csak már a felszínre hozatal után. Mind a japán köztévé, mind az ismeretterjesztő csatorna külön adást szentel a kivételes felvételeknek január folyamán. Kubodera azt tervezi, hogy egy tudományos folyóiratban is beszámol a felfedezésről, amely segíthet többet megtudni a titokzatos mélytengeri lényről.