Mintegy 2600 hívást kapott tavaly decemberben a Menhely Alapítvány és a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület telefonos diszpécserszolgálata, ezek többségében a közterületeken látott, fedél nélküli emberekhez kértek segítséget, vagy az utcai szolgálatoknak és más szervezeteknek adtak információt a férőhelyekről.
 
MTI - Az alapítvány az MTI-hez szerdán eljuttatott közleményében azt írta, hogy naponta átlagosan harminc magánember kereste meg a szolgálatot, rendőrök százötven esetben fordultak a diszpécserközponthoz.
 
A 700 lakossági bejelentést követően a közterületen élő hajléktalanok többsége igénybe vette a kiküldött krízisautó, illetve az utcai szolgálat segítségét, ám 144-en nem kívántak élni a felkínált lehetőséggel. A krízisautóval érkező segítők mintegy száz esetben éjjeli menedékhelyre vagy orvosi ügyeletre szállították a rászorulókat.
 
A Menhely Alapítvány közölte azt is, hogy az elmúlt hónapban a budapesti éjjeli menedékhelyek férőhely-kihasználtsága 90 százalékos volt. Hozzátették: az előző év hasonló időszakához képest Budapesten naponta átlagosan háromszáz emberrel több vette igénybe az éjjeli menedékhelyeket, de a megnövelt befogadó kapacitás miatt ez eddig nem okozott ellátási gondot.
 
A tájékoztatás szerint a fővárosi átmeneti szállásokat csaknem 100 százalékos feltöltöttség jellemezte; ezeken a helyeken hosszabb ideig, szállásdíj ellenében lehet tartózkodni. Jelezték, e férőhelyek száma is növekedett, decemberben éjjelente ötezer hajléktalan embernek adtak fedelet ezeken a szállásokon.