Az mfor.hu ezúttal azt vizsgálta meg, hogy az idei évhez képest hogyan alakulnak a nettó keresetek jövőre különböző bérszintek és gyermekszámok esetén. Ugyanakkor annak is utána jártunk, hogy 2010 óta mennyivel nőttek a nettók. 

Jövő januártól mint ismert, kivezetésre kerül a szuperbruttósítás a bruttó havi 202 ezer forint felett keresők esetében, illetve eltörlik a nyugdíjjárulék plafonját is, mely a bruttó 661 850 forint feletti bérért dolgozók esetében érintheti a nettó kereseteket.

Összességében ez a két változás azt eredményezi, hogy a bruttó 202 ezer forint alatti nettó keresetek változatlanok lesznek, míg a 202 és 661 ezer forint közötti összegért alkalmazásban állók többet vihetnek haza 2013-ban, mint idén a szuperbruttó kivezetése miatt. Az efelett keresők esetében a kivezetésre kerülő nyugdíjjárulék plafonja még nem veszi el teljesen a szuperbruttó kivezetésével nyert pluszt, 1,01 millió forint bruttó felett viszont csökkenésre fordul át a nettó bér az idei évhez képest. Azt lehet tehát elmondani, hogy a legnagyobb mértékben azon dolgozók bére fog emelkedni, akik 650 ezer forint közeli összegért állnak alkalmazásban. Azt, hogy az Ön bére mennyire érintett a jövő évi adómódosulásokban, kalkulátorunk segítségével könnyedén kiszámolhatja.



(Családi kedvezmény nélkül számítva)

A változások tükrében különböző bérkategóriák és bérszintek mellett vizsgáljuk meg, mekkora változás következik be jövőre a nettó bérekben, illetve 2010-hez képest mennyiben változtak a hazavitt összegek.

2013-ban az idei évhez képest a legtöbbet az egyedülálló, egy gyermeket nevelő, bruttó 500 ezer forintért dolgozók nyernek a változásokon: a bérük ugyanis 4 százalékkal 337 500 forintra fog emelkedni. Ez meghaladja a magas bérért dolgozó két, három gyermeket nevelő párok családi nettójának változását is, hiszen egy bruttó 500, illetve egy bruttó 400 ezer forintért dolgozó pár és két gyermeke jövőre 3,6 százalékkal gazdálkodhat több pénzből, ha viszont három gyermeket nevelnek, akkor 3,2 százalékkal növekszik a házi kassza - 688 500 forintból élhetnek.

Van, akinek a nettója 2010 óta majdnem 70 százalékkal nőtt

A fentieken túlmenően azonban sokkal érdekesebb azt megvizsgálni, hogy az elmúlt években eszközölt változások az adók és járulékok területén összességében milyen eredménnyel jártak a különböző bérszintek esetében.

Az egy gyermeket nevelő egyedülálló szülők esetében az eltelt három év egy százalék körüli csökkenést eredményezett a 80, illetve 100 ezer forintot keresők esetében, míg az igazán magas, egymilliós bérért dolgozók akár 37 százalékkal is többet vihettek haza. Ez azt jelenti, hogy a 2010-es 486 100 forint helyett 665 ezer forintot költhettek el jövőre majd. Hasonló mértékű, 39 százalékos növekedés következett be két gyermek nevelése esetén is, bár ekkor az alacsony keresetűek nettó bére is több százalékkal növekedett. Mindennek magyarázata, hogy ebben az esetben a családi adókedvezmény már akkora mértékű, hogy képes kompenzálni az adójóváírás kivezetése miatti veszteséget.



(Forrás: mfor-számítás)

Míg három és öt gyermeket egy keresetből nevelők esetén az alacsony keresetűek szintén nettó csökkenést voltak kénytelenek beépíteni a házi büdzséjükbe, addig a magas, 500, illetve egymillió forintért dolgozók nettó keresete másfélszeresére emelkedett. Pontosabban mindez azt jelenti, hogy három gyermek nevelése esetén az egymilliós bruttóból 2010-ben még 486 100 forintot vihettek haza, jövőre viszont már 754 ezer forintból gazdálkodhatnak majd. Ennél még nagyobb mértékű növekedés következett be az eltelt évek változásainak eredményeként az öt gyermeket nevelők esetében, hiszen a 2010-es 486 100 forintos nettó bér helyett 67,7 százalékkal többet, 815 ezer forintot vihetnek majd haza az érintettek. (Ez utóbbi esetben egy olyan családmodellt feltételeztünk, ahol az egyik szülő egymilliós fizetésért végzi a munkáját, a másik szülő pedig otthon van a gyermekekkel.)



A két keresős, több gyermekes családok is jól jártak

Az eltelt évek változásai a nettó bérekre szintén növelően hatottak azokban az esetekben is, amikor két kereső van a családban.  Ez alól kivételt képeznek azok az egy, illetve két gyermekes családok, ahol a szülők fejenként bruttó 100 ezer forintos bérért dolgoznak. Egy gyermeket ugyanis kettőjüknek a 2010-es 153 020 forint helyett majdnem 8 százalékkal kevesebből, 141 ezer forintból kell jövőre felnevelniük. Ennél kisebb mértékű csökkenést eredményeztek a változások két gyermek esetén: a korábbi 153 020 forint helyett 151 ezer forintból gazdálkodhatnak jövőre. Mindennek magyarázata, hogy ők nem keresnek annyit, hogy a teljes családi adókedvezményt érvényesíteni tudják. (Megjegyezzük, hogy ezek a keresetek nincsenek korrigálva az éves inflációval, tehát, reál szinten még nagyobb veszteséget kellett elszenvedniük. Éppen ezért is volt szükség a minimálbér jelentős emelésére, illetve az elvárt béremelésre).

Három, illetve öt gyermek esetén már alacsony kereset mellett is 2,2 százalékos növekedés következett be az eltelt három évben, ebből a szempontból a nyertesek szintén az igazán magas bérért dolgozó párok lettek, hiszen kettejük nettó keresete 33-39 százalékkal növekedett az eltelt évek alatt, ami még a pénzromlással korrigálva, reál szinten is igen komoly növekedést eredményezett.