Tűz a havon címmel tizedik karácsonyi CD-jét adja ki a Gryllus Kiadó. A Kaláka és vendégei szombaton a Művészetek Palotájában (Müpa) erről a minialbumról és az elmúlt évek ünnepi lemezeiről játszanak. 

"2005-ben adtuk ki a Karácsonyi Kaláka című néhányszámos CD-t, az azóta eltelt időben még nyolc ilyen ünnepi lemezt jelentettünk meg különböző előadóktól, a mostani a tizedik. Szombaton a Müpában színpadra lép velünk Bognár Szilvia, Palya Bea, a Csík Zenekar, a Bolyki Brothers, Bolya Mátyás, Szokolay Dongó Balázs, Szirtes Edina Mókus és Fassang László" - mondta Gryllus Dániel, a Kaláka együttes és a Gryllus Kiadó vezetője pénteken.

Kifejtette, hogy a Tűz a havon című új CD-n a Kaláka mellett Majorosi Mariann, Csík János, Palya Bea, Bognár Szilvia és Szirtes Edina Mókus is énekel. Az öt dal zenéjét Gryllus Dániel szerezte, verseket Lackfi János írt hozzá. A Müpa-műsor keretét természetesen a Kaláka 25 évvel ezelőtt megjelent Szabad-e bejönni ide betlehemmel? című albuma, a Kodály gyűjtéséből az együttes által feldolgozott nagyszalontai betlehemes adja.

"A betlehemes műsort az elmúlt negyedszázadban minden évben jó néhányszor előadtuk adventkor itthon és külhoni területeken. A héten jöttünk haza a Délvidékről, ahol például a martonosi templomban és Óbecsén léptünk fel. A hagyományoknak megfelelően az idei sorozatnak is december 23-án a MOM Kulturális Központban lesz a csúcspontja, itt délelőtt két előadásunk is lesz. A program alapja a betlehemes lemez, de mindig van egy-két változtatás, most például a Tűz a havonra is felkerült Kaláka-szám, az Ádvent Óbudán került be" - mesélte Gryllus Dániel.

A Kaláka felállása 1996-tól változatlan: Gryllus Dániel (furulyák, citera, pánsíp, klarinét, tárogató), Becze Gábor (nagybőgő, gitár), Gryllus Vilmos (cselló, gitár, charango, koboz, doromb) és Radványi Balázs (mandolin, 12 húros gitár, ukulele, cuatro, brácsa, kalimba). Az együttes a betlehemi koncertekre 1995 óta Major Gáborral egészül ki.
A Kalákáról

A Kaláka együttes 1969. november 26-án alakult Budapesten. A kaláka népi kifejezés, jelentése „közös munka”, eredetileg házépítést jelentett. Az együttes alapító tagjai: Gryllus Dániel, Gryllus Vilmos, Mikó István és Radványi Balázs. Később Mikó Istvánt Dabasi Péter, majd Huzella Péter váltotta, aki 20 évig zenélt a zenekarral (1975-1995-ig) (korábban egy rövid ideig Kobzos Kis Tamás is játszott az együttesben), aztán Becze Gábor érkezett. A jelenlegi felállásban 1996 óta játszanak. 1980 óta rendezik meg minden évben a Kaláka Folkfesztivált a diósgyőri várban és egyéb miskolci helyszíneken.

A Kaláka együttesről szinte mindent megírtak már. Közel harminc éves zenei és irodalmi tevékenységük alatt a magyar közönség százezreivel ismertették meg versek ezreit, külföldi útjaikra pedig magyar irodalmárok százainak hírét vitték magukkal.

Vajon hányan vannak ma hazánkban olyanok, akik ha visszaemlékeznek gyerekkoruk egy-egy televízió előtt töltött délelőttjére, ma is hallják, hogy "húsz forintért tarka kutya, tízért fehér kutya jár" vagy azt, hogy "ez itt a ház", s maguk előtt látják, amint valaki rajzol egy táblára. A zenész bácsik nevét persze nem tudták, hisz alig múltak tíz évesek, és az ember ekkor még nem nagyon ad a részletekre. Nos, vajon hányan lehetnek? Ha a legkorábbi emlékek mondjuk 20-25 évesek, akkor a mai felnőtt lakosságnak legalább a negyede innen ismerheti ezeket a verseket. A felvételeket azóta, talán a tévében sem tudják, hogy hányszor, de rengetegszer leadták. Így a közben születettek sem maradtak Weöres Sándor és Nemes Nagy Ágnes nélkül.



A Kaláka együttes elegáns, más muzsikusokkal össze nem téveszthető zenei tálcán nyújtja a verset a hallgatóknak. Nem ráerőszakolják a maguk szerzeményeit, hanem kimuzsikálják a Gutenberg óta könyvekbe száműzött, „szív-némaságra” született s ítélt versekből a maguk olvasata szerinti „eredeti dallamot”.

Miközben múltak az évek, a gyerekek szép lassan felnőttek és Jeszenyint,Villont vagy Kosztolányit, Tóth Árpádot, Tamkó Sirató Károlyt, esetleg Adyt hallgathattak, majd megértek arra, hogy József Attila-estre menjenek a Merlinbe. De ha újra gyerekek akarnak lenni, lejátszhatják Jonatán kapitány hányattatásainak történetét.

Este, baráti körben Robert Burns sördala, és néhány korsó kíséretében vitatkozhatnak azon, hogy laknak-e nálatok állatok? Majd reggel arra gondolnak, hogy hol is a nadrágjuk? Ha nézik a világot, talán tudják már, hogy van-e bocsánat. És mi lesz a veres villamossal? Vajon hányan ismernék ezeket a verseket, ha nem lettek volna azok, kik megszámlálhatatlan tévé-, rádió-, lemezfelvételen, koncerten eléneklik ezeket? 43 éves az a zenekar, mely sokak számára képviseli a költészetet - képviselet az is, ha miattuk nyúlunk egy-egy kötethez.

Műveik:

Dalok régi és mai, magyar (közöttük számos határainkon túl élő) és más nemzetiségű költők verseire. A Kaláka dalainak száma kb. 1000, eddig 25 lemezt jelentettek meg. Néhány költő, akinek verseit énekelik: Arany János, Ady Endre, Weöres Sándor, Kosztolányi Dezső, Kányádi Sándor, Szabó Lőrinc, József Attila, Robert Burns, François Villon, Szergej Jeszenyin.

A Magyar népmesék című, világszerte bemutatott sorozat zenéi, Magyar mondák, Mesék Mátyás királyról stb.
Gyerekeknek szóló koncertek:

A Kaláka-koncerteken a gyerekek nem csak hallgatói, hanem résztvevői is az előadásnak. Mivel a muzsikusok annak idején mind a Kodály Zoltán koncepciója szerint tanító, Lorántffy utcai zenei általános iskolába jártak, e zenei nevelés igazolói és tudatos használói. Más anyanyelvű gyerekek körében is nagy sikerrel játszanak turnéik során.

Elismerések:

VIT-díj (1973)
Állami Ifjúsági Nívódíj (1975)
KISZ-díj (1979)
TV nívódíj (1980)
A Magyar Rádió irodalmi nívódíja (1981)
SZOT-díj (1989)
Budapestért díj (1994)
Magyar Köztársasági Arany Érdemkereszt (1994)
Magyar Művészetért díj (1999)
Kossuth-díj (2000)
eMeRTon-díj (2003)
Pro Urbe Miskolc díj (2004)
Prima Primissima díj (2004)
Bilicsi Tivadar Emlékdíj (2008)
Prónay Sándor-díj (2009)

VIDEÓK: