Aranyérmet nyert Gyurta Dániel 200 méteres mellúszásban az isztambuli rövid pályás világbajnokságon. Gyurta az első magyar úszó, aki olimpiai bajnoknak, világbajnoknak, Európa-bajnoknak, rövid pályás világbajnoknak és rövid pályás Eb-győztesnek mondhatja magát. Hosszú Katinka 100 méter vegyes úszásban megszerezte második törökországi aranyérmét. Cseh László 200 vegyesen bronzérmes lett.

Az isztambuli világbajnokság előtt egyetlen magyar rövid pályás úszó-világbajnoki aranyérme volt Magyarországnak, még Szabados Béla szerezte 12 évvel ezelőtt Athénban. A török nagyvárosban viszont a harmadik napon már a harmadikat is megszerezte a küldöttség, köszönhetően Gyurta Dánielnek, aki 200 méteres mellúszásban legyőzte riválisait, és Hosszú Katinkának, aki 200 pillangó után 100 vegyesen is győzni tudott.

Gyurta jó rajtot követően 50 méter után a brit Andrew Willis mögött a második helyen állt, fél távnál viszont már fél testhosszal vezetett. Az utolsó 50 métert testhossznyi előnnyel kezdte meg, és a végén 2:01.35-tel, világbajnoki csúccsal csapott a célba. Mögötte a a nyári ötkarikás játékokon is ezüstérmes brit Michael Jamieson ért célba, a nagymedencés világcsúcsot tartó japán Jamagucsi Akihiro csak negyedik lett. Az eredményhirdetésen Gyárfás Tamás, a Magyar Úszószövetség elnöke akasztotta az aranyérmet a londoni olimpián ugyanezen a távon aranyérmes, 2:00.67-es rövid pályás világcsúcsát 2009-ben éppen Isztambulban felállító Dániel nyakába.

Gyurta az első magyar úszó, aki olimpiai bajnoknak, világbajnoknak, Európa-bajnoknak, rövid pályás világbajnoknak és rövid pályás Eb-győztesnek mondhatja magát. „A mértékadó nemzetközi úszóportálok egybehangzóan azt írták a világbajnokság előtt, hogy a kétszáz mell mezőnye a legkeményebb – mondta Gyurta Dániel a döntő után. – Nos, miután reggel végignéztem a riválisokon, egyértelmű volt, az olimpiai döntő résztvevői közül többen is visszatérnek finálézni. Ebből egyértelműen lemérhettem, hogy most nem szabad a végére hagynom a döntést, mert Jamieson is nagyon jött Londonban, és az új japán világcsúcstartó, Jamagucsi is kiváló hajrás. Örülök, hogy sikerült olyan tempót diktálnom, amit végül egyikük sem bírt."

„Ma kizárólag a győzelem érdekelt, az idő másodlagos volt, büszke vagyok arra, hogy képes voltam a hiányzó rövid pályás vb-aranyat is megszerezni. Nagyon komoly nyomás volt és van rajtam az olimpia óta, amivel nem egyszerű megbirkózni, viszont remélem, ma sikerült bizonyítanom, hogy továbbra is az úszás a legfontosabb számomra.” „Köszönöm az edzőimnek, Széles Sándornak, Kovácshegyi Ferencnek és Virth Balázsnak, hogy továbbra is mellettem vannak, és köszönöm az Újpestnek, hogy megfelelő körülményeket garantál a felkészülésemhez – ezen az úton szeretnék haladni a következő években is" – fejezte be Gyurta.

Hosszú Katinka ugyan délelőtt az első idővel jutott a 400 gyors esti fináléjába, visszalépett a számtól. Azért döntött így, mert erősebbik számában, mert úgy ítélte meg, hogy a gyorsúszást követően nem lenne elegendő ideje kipihenni magát (27 perc telik majd el a két szám rajtja között) a 100 vegyes döntőjére. Hosszúnak megérte tartalékolni a 100 méteres vegyes döntőjére, amelyben megszerezte második isztambuli aranyérmét. 58.49-es világbajnoki csúccsal győzte le riválisait, köztük Jakabos Zsuzsannát, aki a 7. lett. A szerdán 200 pillangón aranyat, 400 vegyesen bronzot szerző Hosszú aranyérmével a magyar csapat már három győzelemnél jár, ezzel a hét aranyat számláló amerikaiak mögött a második helyen áll.

A hetediket Ryan Lochte szerezte meg 200 méter férfi vegyes úszásban, miután elképesztő, 1:49.63 perces világcsúccsal megnyerte a számot. Cseh László a második helyért küzdött Szeto Daijával, de kilenc századdal alulmaradt a japánnal szemben. Cseh így is megszerezte második érmét Isztambulban, ahol csütörtökön 400 vegyesen második lett.

A 400 női gyors fináléja egyébként hihetetlen hajrát hozott: a győztes Melanie Costa Schmid és a harmadik Lauren Boyle között csupán hat századmásodperc volt, közéjük még befért Chloe Sutton, és a sokáig vezető Jelena Szokolova fel sem fért a dobogóra, pedig csak 31 századdal kapott ki a spanyol győztestől.

Hosszú Katinka: „Ó, nagyon boldog vagyok, bár ez egy „vidám szám", csak rövid pályán van, épp ezért mindenki kicsit másképp áll hozzá, mint az olimpiai távokhoz. Nem igazán gondoltam, hogy meg tudom nyerni, én voltam a leginkább meglepődve, amikor láttam, hogy sikerült elsőként odaérnem. Most már inkább azért rágom magam, hogy lehet, mégiscsak el kellett volna indulnom 400 gyorson? Reggel csontra kiúsztam magam, gondoltam, egy 4 perc körüli időt ki tudok préselni még magamból, de hát nyilván 3:57-tel nyernek majd, akkor meg minek erőlködjek. Ehhez képest 4:01-gyel nyerték... Bár akkor nyilván nem lettem volna ilyen friss száz vegyesen, úgyhogy jól van ez így."

Jakabos Zsuzsanna: „Nem esett jól az úszás, ez egyértelmű. Nem tudom, mi történt velem, nem jó a közérzetem, már az is csoda, hogy ennyit ki tudtam hozni magamból."

Cseh László: „Ez az ősz már csak ilyen kétszáz vegyesen. Mindig ennyivel kapok ki... Ezek a rohadt századok... Szerintem, ha előbb nyúlok be Szetónál, akkor is harmadiknak hoznak ki. Dühös vagyok, továbbá fáradt... Az ezüst meg lehetett volna, sajnálom, hogy ez is elment. Mindegy, jövőre összerakom magam, és akkor sokkal jobb lesz.