A hideg, nyálkás napok kedveznek a megfázásos megbetegedések kialakulásának. A divatos cseppek és porok, szopogatós cukorkák mellett vagy helyett azonban a konyhánkban is megtalálhatjuk azokat a "szereket", amelyek segítenek a kor legyőzésében.
A meghűlés, köznapi nevén a nátha, a felső légutak vírusos megbetegedése, amely a gyorslefolyású kórképek közé tartozik. Cseppfertőzéssel terjed, ezért fontos, hogy már a tünetek megjelenésekor kerüljük a közösséget, és fokozottan ügyeljünk a személyes higiéniára. Bár sokszor csipp-csupp problémaként tekintünk rá, mégis a tünetek megfelelő kezelése elengedhetetlen. Amellett, hogy teli orral, viszkető és égő torokkal kész szenvedés egy napot is végigcsinálni, egy elhanyagolt megfázás könnyen felülfertőződhet, maga után vonva egyéb súlyos megbetegedéseket (pl. tüdőgyulladás, arcüreggyulladás stb.). Míg a baktérium okozta problémákra hatékony megoldást jelenthet az orvos által előírt antibiotikum kúra, addig a vírus okozta kellemetlenségeket (megfázás, influenza) sokszor éppen olyan eredményesen kezelhetjük jól bevált népi gyógymódokkal.
Megelőzésre immunerősítés
Gyógyulást hozó ételek megfázás ellen Mint minden betegség esetében, itt is fontos hangsúlyozni, hogy a legyengült szervezetet hamarabb megtámadják a vírusok, így a nyálkás idő beköszöntével a gyümölcs és zöldséges pultokat is gyakrabban ostromoljuk. A citrusfélék, a savanyú káposzta, a csipkebogyó mind természetes forrásai az immunerősítés első számú vitaminjának, a C-vitaminnak. Reggeli mellé egy pohár frissen facsart narancslé gyermekeinknek is nagy kedvence lesz. A megelőzésben az antioxidánsoknak is nagy szerepe van. Szervezetünk egyik legfontosabb alapköveiről van szó, melyek a káros folyamatok a szabad gyökök közömbösítése révén - helyreállításában segédkeznek. Egy marék áfonya, pár szem dió, két kocka étcsokoládé, egy pohár vörösbor, mind nagymértékben tartalmazza a jótékony antioxidánst. És mindemellett ezeket nincs, aki ne szeretné!
Ha mégis megorroltak ránk...
...és beindulnak a zsebkendővel és mézes citromos teával tarkított megfázásos napok, vegyünk erőt magunkon és gyógyuljunk egy tál forró levessel. A jól bevált házi tyúkhúsleves mellett - gondolva a levertséget és elgyengülést okozó náthára - most egy egyszerűbb fokhagyma-krémlevest ajánlunk.
Fokhagyma-krémleves
Elkészítési idő: 25 perc
Hozzávalók 4 személyre:
1 evőkanál vaj
12 gerezd zúzott fokhagyma
1 fej vöröshagyma
5 dl zöldségalaplé vagy víz
1,5 dl zab vagy rizstejszín
1 teáskanál citromlé
só, bors, szerecsendió
A vöröshagymát apróra vágom, a vajon megfuttatom, a zúzott fokhagymákat mellédobom, és amikor már érzem az illatát a zöldségalaplével felengedem. Sózom, borsozom, szerecsendióval fűszerezem, majd tejszínnel dúsítom. A végén egy kis citromlével savanyítom. Fokhagymás pirítóssal tálalom.
Folyadék minden mennyiségben
Megfázás esetén a fokozott folyadékpótlásra is oda kell figyelnünk. A meleg levesek és teák ilyenkor nagy segítséget nyújthatnak, hiszen amellett, hogy segítenek kiizzadni magunkból a vírust, fellazítják a száraz nyálkahártyán örömmel megülő rosszfiúkat is.
Tisztító fűszerek
A keleti orvoslás szerint a gyömbérrel, a fahéjjal és a korianderrel az izzadást fokozhatjuk. Egy-egy gyógyteánkat bátran fűszerezhetjük ezekkel. A csilivel, a csípős paprikával, a tormával, esetleg a wasabival pedig a légutakat tisztíthatjuk meg.
0 Megjegyzések