Az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete, az UNESCO védnökséget vállalt a Fölszállott a páva című műsor felett - tájékoztatta az MTI-t pénteken a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA), amely ezt a magyar hagyományőrzők és a közmédia munkájának méltó elismeréseként értékeli.



"A közmédia és az egész magyar kulturális élet nagy megtiszteltetésben részesült: az UNESCO védnökséget vállalt a Fölszállott a páva műsora felett" - olvasható az MTVA közleményében.

Az elismerésről a szervezet főigazgatója, Irina Bokova levélben értesítette Magyarország UNESCO-képviseletét. Bokova indoklásában kiemelte: az ENSZ kulturális szervezetének legfontosabb feladatai közé tartozik, hogy a kommunikációs csatornákon keresztül ráirányítsa a figyelmet a kulturális örökség védelmének fontosságára a fiatalok körébe, a Fölszállott a páva éppen ezt a szellemiséget sugározza.

"A program a szellemi kulturális örökség és a kulturális sokszínűség védelmének leghatékonyabb formáját jelenti - így méltatta a közlemény szerint az elismerést Bogyay Katalin magyar UNESCO-nagykövet, az UNESCO Közgyűlésének elnöke, akinek ajánlása döntő fontosságú volt a védnökség elnyerésében. A nemzetközi kitüntetést a népzenei tehetségkutató szombati középdöntőjében, élő adásban jelentik be.

A védnökségvállalás eredményeként a Fölszállott a páva győztesei - az UNESCO Közgyűlése elnökének meghívására - 2013-ban felléphetnek az UNESCO párizsi palotájában rendezendő gálán. A jeles eseményt az UNESCO szellemi kulturális örökségi egyezmény 10. évfordulójának tiszteletére rendezik.



Fölszállott a páva

Az MTVA, a Duna Televízió és a Hagyományok Háza Fölszállott a páva címmel népzene- és néptáncvetélkedőt hirdetett 16–32 év közötti hagyományápoló énekesek, zenekarok és néptáncosok számára. A szervezők a versennyel tisztelegni kívánnak mindazok előtt, akik Bartók és Kodály szellemi örököseiként az elmúlt négy évtized alatt életben tartották nemzeti kultúránk legősibb ágát, a népi kultúrát. A versenymegrendezését egyúttal az idén megalakulásának 40. évfordulóját ünneplő táncházmozgalom is motiválta. E négy évtizedes munka méltó elismerése, hogy 2011-ben a táncház módszert, mint a szellemi kulturális örökség védelmének magyar modelljét az UNESCO felvette nyilvántartásába.

A vetélkedő szervezői a teljes magyar nyelvterületről számítanak együttesekre és szólistákra: április 20-ig lehetett jelentkezni adatlap és demófelvétel beküldésével. A zsűri helyszínenként maximum 100 produkciót hívott meg a selejtezőkre, amelyeket május 20. és június 30. között rendeztek meg Gödöllőn, Komáromban (Szlovákia), Pécsen, Miskolcon, Szegeden, Kolozsváron (Románia) és Csíkszeredában (Románia).

Az elődöntőket 2012 szeptemberében tartották a Hagyományok Házában, az itt fellépő 50 versenyző közül a Sebő Ferenc vezette öttagú szakmai zsűri kategória megkötés nélkül 30 versenyzőt juttatott tovább a középdöntőkbe (az elődöntőkről a Duna Televízió 2012. október 14-én, 21-én és 28-án sugárzott műsort). A három középdöntőt egy berendezett televízió-stúdióban rendezték meg 2012 októberében, innen 10 produkció jutott be a döntőbe (a középdöntőket a Duna Televízió 2012. november 4-én, 11-én és 18-án sugározta).

A verseny döntőit (4 db) 2012. november 25-én, december 2-án, 9-én és 16-án rendezik meg, a döntősöket a kiírók által felkért szakmai mentorok segítik a felkészülésben, az újabb és újabb műsorszámok összeállításában. Az első adás után 8, a második után 6, a harmadik után 4 versenyző jut tovább, a negyedik, végső döntőben a zsűri a 4 versenyzőből megszavazza a Fölszállott a páva 2012 győztesét, a legtöbb nézői szavazatot kapott versenyző pedig közönségdíjat kap. A döntőket (mind a négy döntőt) a Duna Televízió élőben közvetíti, 120 percben. A részletek a www.dunatv.hu és a www.hagyomanyokhaza.hu honlapokon olvashatók.

A népzenei versenyek területén a közmédia jelentős múltra tekint vissza. A Magyar Televízió a hatvanas évek végétől négy alkalommal rendezte meg a Röpülj páva népzenei vetélkedőt, a Nyílik a rózsa pedig két alkalommal a népdal és nótaéneklés tehetségeit karolta fel. E megmérettetések nyomán olyan kiváló művészek indultak el a pályán, mint Szvorák Katalin, Budai Ilona, vagy Balogh Márton. Az MTV 1989-ben rendezte meg a Húzzad, húzzad, muzsikásom című népzenei megmérettetést. A Magyar Rádió az ezredfordulótól három alkalommal, a Magyar Rádió Népzenei Versenyével kedveskedett hallgatóinak. A Duna Televízió 2000-ben szervezte meg a Pentaton Népzenei Versenyt.

A Hagyományok Házát a Kárpát-medencei néphagyomány ápolására és továbbéltetésére 2001-ben hozták létre. Az intézmény korábban több verseny megrendezésében szerzett tapasztalatokat. 2011-ben például már harmadik alkalommal szervezte meg a Kecskeméti Prímásversenyt, amelyen fiatal hegedűsök mérték össze tudásukat, és évente bírálja el a Népművészet Ifjú Mestere címre pályázók jelentkezéseit előadóművészeti kategóriákban is.




Az UNESCO – (angolul: United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization), az Egyesült Nemzetek Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete 1945. november 16-án alakult meg. Az UNESCO tevékenységének célja, hogy megteremtse a civilizációk, kultúrák és emberek közötti, a közös értékek iránti tiszteleten alapuló párbeszédhez szükséges körülményeket. Ez a szerep napjainkban különösen fontos, mert az egész emberiséget fenyegeti, és az Egyesült Nemzetek Alapokmányában megfogalmazott elveket és értékeket tagadja a terrorizmus. A világnak sürgető szüksége van olyan, az UNESCO küldetésének és tevékenységének fókuszában álló, a fenntartható fejlődést előtérbe helyező jövőképre, amely magában foglalja a béke megteremtését, az emberi jogok betartását, a kölcsönös tiszteletet, a szegénység megszüntetését, a kultúrák közötti párbeszédet az oktatás, a tudomány, a kultúra és a kommunikáció segítésével.