Áts Károlyt, a Royal Tokaji Borászati Zrt. főborászát választotta idén Az év bortermelőjének a Magyar Bor Akadémia (MBA). 

A tizenhetedik alkalommal odaítélt elismerés jelöltjeire a borakadémia által felkért szakértők, szerveztek tehettek javaslatot, az ő ajánlásaikból állt össze idén is a döntő ötös listája, amelyre a tokaji Áts Károly, a badacsonyi Borbély Tamás, a szekszárdi Dúzsi Tamás, a szigetcsépi Gálné Dignisz Éva és a szekszárdi Heimann Zoltán került fel - közölte a pénteki budapesti díjátadón az MBA elnöke.

A cím hivatalos neve: „ÉV BORTERMELŐJE MAGYARORSZÁGON”, mely cím nem egy bor kiváló minőségének elismerését jelenti, hanem a díjazott bortermelő több éven át tartó, kiemelkedő teljesítményéért, borainak állandó kiváló minőségéért, azok hazai és külföldi sikereiért adományozható.

Ez tehát a magyar borászok által elnyerhető legrangosabb hazai kitüntetés. A díjat Év Bortermelője elnevezéssel 1991-ben adták át először azzal a szándékkal, hogy elismerje egy hazai borász kimagasló szakmai teljesítményét, többéves munkáját. Mostanra sokkal nagyobb a verseny. Az állandó kiváló minőségen kívül számítanak a borversenyen elért eredmények, a marketing, a külcsín és a belbecs, a szerethetőség, a borászat iránt keltetett szimpátia és nem utolsó sorban a borász személye.

Kállai Miklós szavai szerint a komoly hagyományokkal rendelkező elismerést immár a "borászok Kossuth-díjának" tekinti a szakma. A díj nem egy bor kiváló minőségének elismerését jelenti, hanem a nyertes termelő több éven át tartó, kiemelkedő teljesítményéért, borainak állandó kiváló minőségéért, azok hazai és külföldi sikereiért adományozható - közölte.

Az eredményhirdetés után Áts Károly elmondta: úgy érzi, a díj nemcsak személyének, hanem a Royal Tokajinak és a Tokaj-hegyaljai borvidéknek is szól. Hatvan mádi termelő és két dán befektető együttműködésének eredményeképpen alakult meg 1990-ban a Royal Tokaji Borászati Zrt., majd a borászatot három évvel később vették át jelenlegi tulajdonosai - idézte fel a pincészet főborásza.

Áts Károly 1994 óta dolgozik a 110 hektáron gazdálkodó Royal Tokajinál; legjobb dűlőik közül kiemelte a tarcali Mézes-Mályt, a mádi Betseket, Birsalmást, Nyulászót és Szent Tamást. A pincészet filozófiája az indulásnál az volt, hogy az aszúborok igazi jellegét visszaadja, majd dűlőszelektált borokkal, valamint a késői szüretelésű Áts Cuvée-vel jelentkeztek. Jelenleg tizennégy fajta bort készítenek, amelyeket a világ több mint harminc országába exportálnak - számolt be eredményeikről Az év bortermelője.

Tokaj-Hegyalja nagyon sokszínű, és ez a termékpalettán is megmutatkozik - hangsúlyozta Áts Károly, kiemelve: a borvidék lehetőségei már a kedvező árú birtokfurmintban megmutatkoznak, míg a dűlőszelektált tételekkel és az aszúkkal "csodát lehet mutatni". Nehéz most még felfogni - szólt a frissen elnyert díjról a borász, aki emlékeztetett arra, hogy már harmadszor jelölték az elismerésre, amelynek elnyerése további ösztönzést ad a munkához.



A szavazás menete

Az éves kihirdetést kétkörös szavazás előzte meg: az első fordulóban a Magyar Bor Akadémia összegyűjtötte a saját tagjai, az ágazat elismert, tekintélyes személyiségei, országos jelentőségű szakmai szervezetei, tudományos és érdekképviseleti szervezetei, a jelentősebb hazai borkereskedő cégek, a vendéglátás és gasztronómia, valamint a szaksajtó részéről az Év bortermelője személyére érkező ajánlásokat.

Ez a kör idén a nagyközönség bevonásával bővült: az első körben jelölést adhattak le egy több mint 8500 főt magába foglaló, borkedvelő közösség, Magyarország legrangosabb borszakmai rendezvénye, a Budavári Borfesztivál közösségi weboldalának és levelező listájának tagjai, valamint a VinCE Magazin 100 hűséges előfizetője is.

Az Akadémia összesítette a jelöléseket, majd az öt legtöbb ajánlással rendelkező bortermelő listáját az akadémikusok körében szavazásra bocsátotta. A szavazatok alapján alakult ki a végleges eredmény. A címet a nyertes bortermelő időbeli korlát nélkül jogosult viselni, azonban a megválasztást követő egy év elteltével csak a választás évének feltüntetésével együtt használhatja (pl. 2010-ben az Év Bortermelője).

Áts Károly hitvallása:

„Tokaj, Mád egy csoda. Célom ezt a csodát megvalósítani, palackba zárni, és minél több ember asztalára eljuttatni a világ minden táján. Aki megkóstolja, örömöt és boldogságot érezzen, megismerje rajta keresztül a borvidék lelkét, a fajtákat, Magyarországot. Számomra a borászat az életem, a hivatásom. Úgy szeretem, ahogy van.

A célom továbbfejlődni, a legjobb borokat készíteni, és tökéletesíteni a tudásomat. A magyar bort, a tokajit még jobban népszerűsíteni, megmutatni azt a csodát, amit ez a kis ország tud, elővarázsolni azt az ízvilágot, melyre a magyar földben termett szőlő, és a belőle készített bor képes. Olyan borokat készíteni, amelyeket a fogyasztók szívesen isznak, és örömet okoznak nekik.

Olyan keveset tudok a borászatról, rengeteg tanulni való van még számomra. Egy emberöltő kevés, hogy felfogja az ember és megértse, miről szólnak a természet adta csodák. Minden egyes borásszal való találkozás alkalmával, a velük való beszélgetésből tanulok. Megpróbálom a tőlük elcsent gondolatokat, terveket, tapasztalatokat átépíteni az én terveimbe, gondolataimba, hogy fejlődhessek.

Aki ellátogat Mádra, az egy csodálatos kis faluval találkozik, amelyet Tokaj-Hegyalja legjobb dűlői vesznek körbe. Aki ellátogat hozzám, és végigjárja a mádi dűlőket, megnézi a pincéket, megkóstolja a borokat, az megérzi, ráérez a mádi bor jellegére. Érezni kell a szőlőterületek lüktetését, a dűlők adta hangulatot, a sokféle talaj adta illatot. Át kell élni, látni, érezni az ódon pincék történelmét, amely mind áthatja, átjárja és egy egységet képezve adja a mádi bort, a Royal Tokajit - azt, amit készítek.”
Az Év Bortermelője díj nyertesei (1991-2011)

2011 Vida Péter , Szekszárdi borvidék
2010 Légli Ottó, Balatonboglári borvidék
2009 Dr. Lőrincz György, Egri borvidék
2008 Konyári János, Balatonboglári borvidék
2007 Frittmann János, Kunsági borvidék
2006 Garamvári Vencel,Balatonboglári borvidék
2005 Vincze Béla, Egri borvidék
2004 Takler Ferenc, Szekszárdi borvidék
2003 Árvay János, Tokaji borvidék
2002 Malya Ernő, Etyek-Budai borvidék
2001 Szepsy István, Tokaji borvidék
2000 † Figula Mihály, Balatonfüred-Csopaki borvidék
1999 Kamocsay Ákos, Ászár-Neszmélyi borvidék
1998 † Gál Tibor, Egri borvidék
1997 Bock József, Villányi borvidék
1996 Polgár Zoltán, Villányi borvidék
1995 Thummerer Vilmos, Egri borvidék
1994 Gere Attila, Villányi borvidék
1993 Vesztergombi Ferenc, Szekszárdi borvidék
1992 † Báthori Tibor, Etyek-Budai borvidék
1991 Tiffán Ede, Villányi borvidék