Százkét ország csaknem 100 kiállítójának standján több mint 400 művész munkái és számos kísérőprogram várja a közönséget az Art Market Budapest 2012 nemzetközi kortárs képzőművészeti vásáron szerda estétől a Millenárison.
MTI - A rendezvény mérete jelentősen nőtt az előző évhez képest, így csaknem 6000 négyzetméteres tér ad otthont a kiállítók standjainak. A B épületben a kereskedelmi galériák, a D épületben elsősorban művészeti projektek, intézmények, kiadók kaptak helyet - mondta el a szerdai sajtóvezetésen az Art Market igazgatója.
Ledényi Attila kiemelte a kiállítók számának erős növekedését is. A külföldi vendégek száma már meghaladja a magyarokét: számottevő részvétel várható Romániából, Törökországból és Németországból, de New Yorkból, Szicíliából és Kazahsztánból is érkeznek galériák.
Az Art Market egyik kiemelt témája ezúttal a nemzetközi szcénában igen elismert kolozsvári kortárs képzőművészet lesz. Az erdélyi város minden jelentős galériája (többek között a Plan B vagy a Sabot) képviselteti magát, standjaikon és a Kolozsváron át című kurátori kiállításon olyan alkotók munkáival találkozhatnak a látogatók, mint Ciprian Muresan, Berszán Zsolt vagy Marius Bercea.
Török sarok várja a közönséget a B épület végében, ahol a kortárs piacon látványosan fejlődő ország öt galériája mutatkozik be. Az olaszországi Cataniából az Arionte Kortárs Galéria, a helyi képzőművészeti egyetem és az Art FaCTory művészeti vásár is képviselteti magát.
Ledényi Attila emlékeztetett arra, hogy 2011-ben az Erdész Galéria hozta az Art Marketre a legértékesebb műtárgyat, és idén is versenyben vannak a címért, hiszen standjukon két Andy Warhol-festményt is eladásra kínálnak. Fontos tavalyi hiányzók is bemutatkoznak, így ezúttal már kiállít a Kisterem, a Várfok és a Vintage Galéria is.
Az osztrák Gaudens Pedit Galéria Gunter Damisch, Hubert Scheibl és Hans Staudacher munkáival vesz részt az Art Marketen, a Godot Galéria pedig fiatal alkotók munkáit éppúgy bemutatja, mint a szombattól a Műcsarnokban életmű-kiállítással jelentkező Bukta Imre műveit.
Hangsúlyos szerepet kapott a szobor mint műfaj, kimondottan "plasztikus" anyaggal érkezett például a Dovin vagy a Bergman Galéria - jegyezte meg a vásárigazgató.
Ledényi Attila szerint a másik kiemelt téma a zsidó identitás és a kortárs képzőművészet viszonyát járja körül: a Wallenberg-emlékévhez kapcsolódva nemzetközi kerekasztal-beszélgetést szerveznek, a Waldsee című kiállításon pedig olyan világhírű művészek fiktív képeslapjai láthatók, mint William Kentridge, Sylvia Plachy és fia, a színészként ismertebb Adrian Brody.
Nem hiányoznak a kísérőprogramok sem: az Art In Fusion sorozat például külföldön született, de Budapesten élő és alkotó képzőművészeket fog bemutatni, míg az Inside Art a Museum Café közreműködésével kínál nyilvános szakmai beszélgetéseket. Fontos eleme az Art Marketnek a legfiatalabb korosztály megszólítása, a Szépművészeti Múzeum közreműködésével ezért múzeumpedagógiai programok és foglalkoztató is várja a gyerekeket.
A rendezvény részletes programját a www.artmarketbudapest.hu honlapon találhatják meg az érdeklődők.
MTI Fotó: Mohai Balázs
0 Megjegyzések