Sydney népszerű strandjait biztonsági óvintézkedések miatt kellett bezárni, mert vörös alga lepte el a tengert. A tiltás ellenére így is volt, aki úszott a tengerben. 

A vörös alga, más néven világító ostoros állatka (Noctiluca scintillans) vagy tengeri szikra, nem különösebben mérgező, de az embereknek tanácsos ilyenkor elkerülni az úszást, mert a víz magas ammónia tartalma bőrirritációt okozhat. Az algásodás, pontosabban algavirágzás legfőbb kiváltó – azaz elindító – oka a vízbe kerülő ammónia (NH3) és a fény együttes jelenléte. Valószínűleg nem szennyvíz okozta ezt a jelenséget, hanem a mostanában gyakrabban előforduló esőzések miatt a partok közelébe tápanyagban gazdagabb víz került az óceán mélyebb rétegeiből.

A vörös alga éjszaka is pompás látványt nyújt, ugyanis a víznyomás apró kis változásaira fényt bocsátanak ki. Ezzel zavarják el a ragadozókat a közelükből.

Az algák elég gyakran meg szoktak jelenni ezen a partszakaszon, de ritkán szoktak ilyen drámai hatást kiváltani, mint a mostani algavirágzás. Zöldeskék, rózsaszín és barna árnyalatokkal festik be ilyenkor a tengert. Az algavirágzás nem csak vizuális látvánnyal jár együtt, de ilyenkor erősen halszagú a tenger, ami igen csak kellemetlen.