Hatvanhárommillió eurót különített el az Európai Bizottság Koszovó európai uniós reformterveinek támogatására - közölte pénteken a brüsszeli testület. 


A pénzből a koszovói igazságszolgáltatás és közigazgatás reformját, valamint a menekültek visszatérését és társadalmi visszailleszkedését támogatják - áll a bizottság közleményében.

A támogatásnak köszönhetően a magánszektor is erősödhet, mert az energiaellátó rendszerek és az oktatás korszerűsítésére is jut pénz, továbbá a regionális fejlesztést is támogatják.

A pénz a 2012-es előcsatlakozási eszköz Koszovónak szánt keretéből származik, és az Európai Bizottság arra számít, hogy a koszovói hatóságok - társfinanszírozás formájában - és egyéb források további 20 millió euróval egészítik ki.

A kitűzött célok megvalósítása, a támogatott területek fejlesztése által "Koszovó nem csak közelebb kerülhet az Európai Unióhoz, hanem minden polgár számára előnyös, valódi változás következhet be a társadalomban" - fogalmazott Stefan Füle bővítési és szomszédságpolitikai uniós biztos.

Az uniós segítség hatékonyságának ellenőrzése érdekében a bizottság folyamatos konzultációt folytat majd a koszovói hatóságokkal és a többi adományozóval. Ezt azért tartja különösen fontosnak hangsúlyozni a brüsszeli testület, mert az Európai Számvevőszék a múlt héten lesújtó véleményt közölt a Koszovónak nyújtott uniós segítség hatékonyságáról.

A számvevőszék megállapította, hogy bár Koszovó egy főre vetítve a legtöbb uniós pénzügyi segítséget kapja az egész világon, a pénzek felhasználása nem elég hatékony. Az igazságszolgáltatásnak és a rendőrségnek nyújtott támogatás "mindössze szerény sikereket volt képes felmutatni", a korrupció és a szervezett bűnözés pedig továbbra is súlyos problémát jelent. Az igazságszolgáltatás nem mentes a politikai befolyástól, Koszovó északi - többnyire szerbek lakta - részén pedig "szinte semmilyen előrelépés nem történt a törvényes rend megteremtése terén" - állapította meg a számvevőszék.

A bizottság mostani közleményében rámutatott, hogy a jogállamiság és a törvényes rend megteremtése összetett és hosszadalmas folyamat. Brüsszel reményei szerint a stabilitási és együttműködési megállapodás megkötésére vonatkozó megvalósíthatósági tanulmány és a vízumliberalizáció menetrendje arra ösztönzi a koszovói hatóságokat, hogy végrehajtsák a szükséges reformokat.