A jövő év elején felül kell vizsgálni az önkéntességről szóló, 2005-ben hozott törvényt, azt a megváltozott körülményekhez kell igazítani, mert az önkéntes szervezetek száma két év alatt 2500-ról 4500-ra nőtt - mondta Fülöp Attila, az Emberi Erőforrások Minisztériuma család- és esélyteremtési politikáért felelős helyettes államtitkára kedden egy budapesti konferencián.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) és az Önkéntes Központ Alapítvány Önkéntes munka Magyarországon című rendezvényén a helyettes államtitkár közölte: civil szervezetek nélkül lehetetlen az önkéntesség elterjesztése, amelynek nyolcéves stratégiáját kidolgozták, és amelynek keretében igyekeznek integrálni a hátrányos helyzetű társadalmi csoportokat.
Középtávú feladataik között említette, hogy a pedagógusokat is bevonják ebbe a munkába, az önkéntespontok létrehozásával pedig infrastruktúrával, humán erőforrással segítik az önkéntes akciókat. Célként jelölte meg, hogy a 2014-2020-as uniós költségvetési időszakban minél több pályázatot tegyenek közzé ezen a területen.
Kardkovács Kolos, a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatásért felelős helyettes államtitkára azt mondta: a kormány foglalkoztatáspolitikájának fontos eleme az önkéntesség, amelynek alapvető funkciója a társadalmi kohézió erősítése, az egyén készségeinek fejlesztése és a hátrányos helyzetű csoportok integrációja. Megjegyezte, hogy a felsőfokú végzettségűek fogékonyabbak az önkéntességre, mint az alacsonyabb végzettségűek, és ebbe a tevékenységbe szeretnék bevonni a hátrányos helyzetű csoportokat, a kismamákat, az időseket, a fiatalokat és az inaktívakat is.
Eleni Tsakopoulos Kounalakis, az Egyesült Államok budapesti nagykövete arról beszélt, hogy Kennedy elnöksége alatt megszervezték a Békahadtestet, amelynek tagjai a fejlődő országokban végeztek önkéntes munkát, egyebek mellett az oktatás, az informatika és a környezetvédelem területén. Önkéntesek is keresték a túlélőket a 2001. szeptember 11-i terrortámadás után, és a Sandy hurrikán rombolása utáni munkálatokba is bekapcsolódtak - tette hozzá. A nagykövet szólt arról is, hogy a civil szervezetek közötti partnerség jegyében magyarokat is fogadnak Amerikában, hogy tapasztalatokat szerezzenek az önkéntességről.
Lester Salamon, a Johns Hopkins Egyetem (Baltimore) professzora kiemelte: az önkéntes munka "megújuló erőforrás" a társadalmi problémák megoldásában. Közlése szerint a világon egymilliárd, Európában pedig 115 millió 900 ezer felnőtt dolgozik önkéntesként. Egy 2008-as kutatás eredményeire hivatkozva a professzor azt mondta: az önkéntesek boldogabbak, tovább élnek, és fizikailag is jobb állapotban vannak nem önkéntes társaiknál, és ez a tevékenység jó hatással van az idősebb korosztályok aktivitására is.
0 Megjegyzések