Szakértők szerint a sminkben, hajlakkban és ételcsomagolásokban található kémiai anyagok korai menopauzát idéznek elő a nőknél. 

A kutatások során kiderült, hogy azok, akik nagy mennyiségben voltak kitéve a fenti termékeknek, átlagosan 2-2,5 évvel korábban léptek a változókorba. A számos műanyagban, kozmetikai cikkben és háztartási eszközben is fellelhető ftalátokról már eddig is sok rosszat írtak a tudósok, többet között kimutatták, hogy ez a veszélyes vegyület a rák, a cukorbetegség és az elhízás mellett még a fiatal fiúk agyának elnőiesedéséért is hibáztatható. Ám nemrégiben amerikai tudósok egy újabb ártalmas jelenségre hívták fel a figyelmet, melynek hátterében szintén a ftalátok állnak, nevezetesen a túl korai menopauzára.

Dr. Natalia Grindler, a Washington Egyetem munkatársa kollégáival 5700 nő vérében vagy vizeletében mérte meg a ftalátszintet, és arra a megállapításra jutott, hogy akiknél ez a mérték a legmagasabb volt, azoknál átlagosan 2,3 évvel korábban maradt el a menstruáció a többiekhez képest.

Dr. Grindler azonban az Amerikai Reproduktív Gyógyászati Társaság San Diego-ban megrendezett éves konferenciáján azt is elmondta, hogy egyes szélsőséges esetekben akár 15 évvel is előbbre került a menopauza jelentkezése a káros vegyület miatt. A korai menopauza azért is veszélyes, mert hatására megnő a stroke és a szívbetegség kockázata, romlanak a csontok állapotai, és akár végzetes agyvérzés is bekövetkezhet.

A vizsgálatokból az nem derült ki, vajon az érintett nőkben mitől volt az átlagosnál magasabb a ftalátszint, de előfordulhat, hogy többet sminkelték magukat, esetleg gyakrabban ittak palackozott vizet, vagy többször ettek előre csomagolt ételeket.