A sekély tengervízben élő anyagot tanulmányozzák automatikus légi távérzékeléssel a gyöngyösi Károly Róbert Főiskola (KRF) kutatói, a NASA úgynevezett ROSES projektjének keretében. 

Az amerikai űrkutatási hivatal azt követően hívta meg a főiskolát a programba, hogy az ENSZ regionális távérzékelési hivatalt hozott létre az intézményben - közölte Bíró Tibor rektorhelyettes.

A 2015-ben záruló projektnek az a célja, hogy tanulmányozza, miként lehet pilóta nélküli repülőre, úgynevezett drónra szerelt szenzorokkal távérzékelési tudományos kutatást végezni. A floridai bázisú programban a KRF négy kutatója vesz részt. Ők szaktanácsokkal segítették a szenzorok integrálását, illetve a főiskolán folyamatosan elemzik és értékelik a drónok segítségével készített légi felvételeket - ismertette a rektorhelyettes.

Emlékeztetett arra, hogy a főiskola szakemberei a világ legelismertebb távérzékelési, vagyis hiperspektrális szakértői közé tartoznak. A KRF korábban már közreműködött a sarkköri klímakutatásban, a mexikói-öbölbeli olaj- és a magyar vörösiszap-katasztrófák környezeti hatásainak felmérésében. Mindennek elismeréseképpen nyitott úgynevezett hiperspektrális technikával készülő műholdas és légi felvételeket elemző központot az ENSZ Világűrirodája (UNOOSA) az elmúlt év februárjában az intézményben.

A Magyarországon egyedülálló központ feladata a távérzékelés felhasználásával a katasztrófahelyzetek megelőzése, illetve a bekövetkezett környezeti katasztrófák következményeinek légi állapotfelmérése. Ezen felül kiemelt cél az ezzel kapcsolatos tudás átadása a fejlődő országok számára - idézte fel Bíró Tibor.

A Károly Róbert Főiskola 2003 óta önálló magyar felsőoktatási intézmény Gyöngyösön. Hallgatóinak száma 13 380 fő. 1871-ben kezdeményeztek először Gyöngyösön szőlész-borász felsőfokú oktatást, 1962: az országos felsőfokú szakképzés keretében mezőgazdasági szakképzés elindítása, 1976: a szakképző intézet a Gödöllői Agrártudományi Egyetem egységévé vált, 1989: Magyarországon elsőként indult el a kísérleti levelező tagozatot (távoktatás), 2000. január 1.: a Szent István Egyetem megszervezése után a kar felvette a Szent István Egyetem Gazdálkodási és Mezőgazdasági Főiskolai Kar – Gyöngyös nevet, 2003. szeptember 1.: létrejött gyöngyösi székhellyel a Károly Róbert Főiskola.

A NASA, vagyis Nemzeti Repülési és Űrhajózási Hivatal (National Aeronautics and Space Administration) az Amerikai Egyesült Államok országos repülésügyi és űrhajózási hivatala, amelyet hivatalosan 1958. október 1-jén hoztak létre Washington-ban Eisenhower elnök rendelete nyomán, jelenleg a világ legnagyobb űrkutatási szerve.