Az Autonóm Szakszervezetek Szövetségének elnöke szerint jövőre tovább nőhet a különbség a létminimum és a minimálbér nettó összege között. Ez pedig további elszegényedéshez vezethet. 

Borsik János hétfőn pécsi sajtótájékoztatóján említette meg: a létminimum jövőre mintegy 93 ezer forint lehet, a minimálbér nettó összege ezzel szemben jelenleg 60 ezer 915 forint.

Még nem tudni, mennyi lesz a minimálbér 2013-ban, de mivel annak összegéről a kormány a korábbi „klasszikus háromoldalú egyeztetés nélkül dönt", és a munkaadók nem akarnak emelni, nagyobb lehet a differencia a legalacsonyabb fizetés és a legszerényebb megélhetéshez szükséges összeg között – fogalmazott.

Az érdekvédelmi vezető hangsúlyozta: a probléma 700-800 ezer embert érint, akiknek a 6 százalék körüli infláció, valamint a jelenlegi adó- és járuléknövekedés mellett a minimálbér már nagyon kevés ahhoz, hogy eltartsák a családjukat. Ez növekvő szegénységet eredményez – tette hozzá.

Az Autonómok azt javasolják a kormánynak, hogy segítse elő a minimálbér nettó összegének fokozatos közelítését a létminimumhoz, a bérajánlás esetében pedig az infláción felül 2 százalékos emelést szeretnének – mondta Borsik János.

Az Autonómok elnöke szerint magas a 10,4 százalékos munkanélküliségi ráta, és riasztó, hogy ez az arány a 25 év alattiaknál eléri a 30 százalékot. Hozzátette: igazságtalan, hogy a magyarországi munkanélkülieknek háromhavi ellátásra van lehetőségük, miközben átlagosan 18 hónap kell ahhoz, hogy valaki munkához jusson.

Borsik János szerint ez is az oka annak, hogy ma regisztráltan mintegy 400 ezer magyar állampolgár dolgozik Nyugat-Európában. „Nem arról van szó, hogy szerencsét próbálnak, mert nem jönnek vissza, és ez alapvető probléma a munka világában" – mondta.

Az érdekvédelmi vezető úgy vélte: a kormány rossz gazdaságpolitikát folytat, és nincs olyan jövőképe, amely a fiatalokat gondolkodásra késztetné a maradás vagy a külföldi munkavállalás között.