Eseti szinten lehet együttműködés a bankok és a kormány között, a tavaly decemberihez hasonló átfogó megállapodásról aligha lehet szó - mondta Gyuris Dániel, a Bankszövetség megbízott elnöke a Reuters hírügynökségnek adott interjúban. 

Gyuris Dániel azt követően vette át ideiglenesen a Bankszövetség elnöki pozícióját, hogy Patai Mihály november 13-án lemondott tisztségéről. A korábbi elnök azután döntött így, hogy az Országgyűlés megszavazta azokat az intézkedéseket, amelyek a bankokkal kötött, 2011. decemberi megállapodásban rögzítetteken túl rónak terhet a pénzintézeti szektorra.

Az ügyvivő elnök az interjúban leszögezte: a magyarországi bankok továbbra is keresik az együttműködés lehetőségét a kormánnyal. A bankok igyekeznek csökkenteni kockázati kitettségüket és hitelezni a fizetőképes vállalkozásokat. Gyuris Dániel elmondta: "amint már nem az államháztartási hiány féken tartása, hanem a növekedés lesz a kormány első számú célkitűzése, az másfajta magatartást követel majd a bankokkal szemben is".

A banki szakember szerint a kormányzati megszorítási politika már a végéhez közelít, hiszen a kiadáscsökkentések a legtöbb vélemény szerint biztosítják, hogy Magyarország teljesítse a feltételeket és mentesüljön az Európai Unió túlzottdeficit-eljárásától. A legtöbben úgy látják, hogy a hiány kezelése már készen van. A növekedés a legfontosabb, és legkevésbé fájdalmas módja annak, hogy ez a hiányszint hosszú távon is fenntartható maradjon - mondta.

Úgy hisszük, hogy a kormány - a magasabb bankadó ellenére - meg fogja találni annak módját, hogy együttműködjön a bankokkal. Ennek egyik módja az lenne, ha a bankadóból le lehetne vonni bármilyen banki tevékenységben bekövetkező, mérhető növekedést - tette hozzá.

A szakember elmondása szerint a bankok különösen keresik az export-előfinanszírozási, a mezőgazdasági finanszírozási vagy garanciaprogramokban való részvétel, illetve az EU-s projektet társfinanszírozásának lehetőségét.

A Bankszövetség ideiglenes elnöke elsődleges fontosságúnak tartja, hogy Magyarország az utolsó fillérig felhasználja az Európai Uniótól kapott forrásokat. "Senki sem engedheti meg azt a luxust, hogy nem használja fel a csökkentetett részesedést, miután véglegesítették az uniós költségvetést" - fogalmazott.