Mennyivel finomabb a saját termelésű zöldség és gyümölcs! Ez a lehetőség ma már néhány kecskeméti panelban élő kisgyermekes család számára is adott. A Hunyadivárosban kialakították az első közösségi kertet. A közösségi kertek (community garden) világszerte hódítanak. Magyarországon az egyik legismertebb Budapesten, a Millenáris Parkban kialakított. 

Néhány hónapja már Kecskemét is büszkélkedhet eggyel: a Hunyadivárosban a Baba-mama klub tagjai a részönkormányzat segítségével összefogtak és megalapították saját közösségi kertjüket. A hunyadivárosi közösségi kert megálmodója Szilberhorn Adorjánné Csilla, akiben tavaly ősszel kislánya születése után fogalmazodott meg a gondolat a saját kert kialakításáról. 

– A panelban élők érzik igazán a saját termelésű zöldségek, gyümölcsök hiányát. Jó esetben van erkély a lakásokhoz, de ott mégsem lehet borsót vagy káposztát termeszteni. A közösségi kertekről már sokat hallottam, és mint családanya különösen fontosnak tartom, hogy családom számára olyan konyhakerti növényekből főzzek, amiről tudom, hogy honnan származik. 

– Tavaly ősszel keresni kezdtem a lehetőségeket, Pászti András részönkormányzati képviselő nagy segítségemre volt. A Hunyadivárosban, a közösségi ház mögötti magánterület évek óta parlagon állt, csak a kötelező kaszálásokat végezték el rajta. Pászti András segítségével sikerült megegyeznünk a tulajdonossal, hogy rendelkezésünkre bocsátja erre az évre. 

A lehetőség híre gyorsan elterjedt, az első körben a Baba-Mama klub tagjai közül kilencen jelentkeztek. Majd sorra jöttek az újabb érdeklődők – elevenítette fel a kezdeti lépéseket Csilla. Első lépésként felszántották a területet, majd nagyságából adódóan 15 darab 36 négyzetméteres parcellákat alakítottak ki. Március végén felállították a kerthasználat főbb szabályait, és kisorsolták kinek melyik földdarab jut. 

A részönkormányzattól 80 ezer forint támogatást kaptak, melyből kerítést húztak a kert köré, és megoldották a locsolóvíz vételi lehetőséget. – Áprilisban megkezdhettük a munkát, mindenki saját ízlése, szüksége szerint elvetette, elültette a magokat, palántákat és virághagymákat. Saját szerszámokkal dolgoztunk, sok tanácsot adtunk egymásnak, illetve a Hunyadivárosban élő Szabó Barna kertészmérnöktől, a Madárbarát Program koordinátorától is hasznos ötleteket kaptunk. 

Figyelembe vettük az ajánlott növénytársításokat, például a hagyma és a bársonyvirág jó szolgálatot tesz a rovarok ellen. Arra törekszünk, hogy vegyszerek nélkül termeljünk, helyette csalánlevével, mosódiós főzettel védekezünk. Arra is kaptunk tanácsokat, hogyan tudjuk a madarakat odaszoktatni, hogy a kártevőket elfogyasszák – részletezte. A kisgyermekes anyukák és apukák van, amikor együtt mennek le kertészkedni, de már kialakult mindenkinél a rend, hogy mikor tud rá időt fordítani. Az első vetések terméseit már elfogyasztották, sokan már a második és harmadik vetéseknél tartanak. 

A gyerekek nemcsak örülnek a friss és finom zöldségeknek: amíg a szülők dolgoznak, ők segítkeznek a locsolásban vagy játszanak a kert végében kialakított játszótéren. – Nagyon jól sikerült a közösségi kert, bízunk benne, hogy jövőre is használhatjuk a földet. Jó lenne további földterületeket kapni használatra, hiszen sikerünket látva az újabb jelentkezők száma már egy újabb közösségi kertet kitenne – tette hozzá Szilberhornné.