Összefogtak a világ nagyvárosai a bankok ellen?
Tízezrek vonultak utcára a világ több nagyvárosában globális változást követelve. A tüntetők a kapitalizmus és a megszorítások ellen emelték fel szavukat.
A szombati New York-i, londoni, frankfurti, madridi, római, Sydney-i és hongkongi tüntetések nemzetközi szervezői a New York-i „Foglald el a Wall Streetet!” és a madridi „felháborodottak” mozgalmán felbátorodva emelték fel szavukat az egész világot behálózó zsarnoki bankrendszer ellen.
A mozgalom szervezői több mint 80 ország 951 városában hívták utcára az embereket, Budapesten is volt tüntetés.
Le a bankokkal!
A tüntetések nemzetközi szervezői a válság miatt padlóra került emberek szócsöveként a bankárok és politikusok felelősségét hangsúlyozták. Elmondták: a kapitalizmus uralmát akarják megdönteni. A protestálók szerint a kormányok úgy általában tönkretették az embereket, kizsákmányolták a gazdaságot és milliók váltak a nélkülözés és kétségbeesés rabjaivá.
A madridi „felháborodottak” mozgalma öt hónappal ezelőtt, május 15-én indult útjára.
A New York-i „Foglald el a Wall Streetet!” is ebből merített ihletet, amely tovább gyűrűzött Amerika több városára is. A New York-i tüntetők a legelitebb negyedet, Manhattant akarták megszállás alatt tartani, így hívva fel a felső tízezer figyelmét arra az óriási szakadékra, amely köztük és a szegények között tátong. Az anti-kapitalista mozgalmak nem álltak meg itt, a szombati napon a világ több nagyvárosában, főként a pénzügyi negyedekben demonstráltak az elkeseredett emberek.
Minden eszközzel
A tüntetések nem mindenhol voltak békések. Rómában a „felháborodottak” rendőrökkel csaptak össze, több sebesültről számoltak be a híradások.
Több százezer ember követelt globális változást hangsúlyozva: nem az emberek, hanem a kormány és a bankrendszerek felelősek az eladósodásért. Az egyetemistából, pedagógusokból, munkanélküliekből és más szakszervezetekből álló tömeg a kilátástalan jövő, a következő generáció sorsa és a pénteken újra bizalmat kapott Berlusconi-kormány gazdaságpolitikája miatt háborgott.
A békés tüntetők közé keveredtek a Black Boc szélsőséges szervezet tagjai is, akik durvább eszközökkel hívták fel magukra a rendőrség figyelmét. Autókat, kirakatokat gyújtottak fel, de bankautomatákat is összetörtek.
A szélsőségesek a Colosseumnál csaptak össze a rendőrökkel, de a Maxentius-bazilikát is elfoglalták. Emellett a védelmi minisztériumot is birtokba akarták venni, és miután nem sikerült, felgyújtották az egyik épületrészt. A békés tüntetők is próbálták megfékezni az elszabadult indulatokat, többen is összeverekedtek a szélsőségesekkel.
London, Frankfurt, Brüsszel, Madrid
Londonban is több ezren vonultak utcára.
A Cityben, a főváros pénzügyi központjában a tüntetés kezdete előtt a tüntetők egy része összecsapott a rendőrökkel. A Facebook és Twitter közösségi oldalakon több mint 15 ezer ember jelezte, hogy csatlakozik az anti-kapitalista demonstrációhoz.
A német nagyvárosokban higgadtabb körülmények között tiltakoztak az emberek a pénzpiacok uralma miatt. Bár több ezeren gyűltek össze, komolyabb összecsapásokra nem került sor. Frankfurtban az Európai Központi Bank épülete előtt gyülekezett nagyjából 5 ezer demonstráló, akik kapzsinak és felelőtlennek nevezték a szervezetet. Többen sátrat állítottak fel az EKB épület szomszédságában, és szilárdan kitartanak.
Az eurozónát irányító szervezet ellen egyetemisták, munkások, kismamák, nyugdíjasok tüntettek.
Münchenben a többszáz fős tömeg Andrea Nahes, a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) főtitkárának támogatását élvezte. A politikus elmondta: a párt minden olyan békés mozgalmat támogat, amely a bankok uralma ellen szól. A párt főtitkára azt is elmondta: szeretnék, hogy az óriási adósságterheket ne az adófizetők szenvedjék meg, hanem a magánhitelezők is vegyék a nyakukba ezt a problémát.
Brüsszelben a vártnál sokkal többen, közel hatezren vonultak utcára. A tünteésre Belgiumból, Hollnadiából, Franciaországból de még Nagy-Britanniából is érkeztek emberek.
A rendőrség próbálta akadályozni a demonstrálókat azzal, hogy útvonalat módosítottak az utolsó percben. Közlésük szerint ez azért történt, hogy a tüntetők ne tehessenekkárt az Európai Unió épületeiben.
Athénban is pattanásig feszültek az idegek, ahol a tüntetők a kormány, az EU és az IMF uralmánakvégére akartak pontot tenni. A Görögországban bevezetett megszorítások miatt több tízezer ember maradt állás nélkül és még nincs vége.
Madridban a májusi akcióhoz hasonlóan a Puerta del Sol térre vonultak a tiltakozók, amely már jelképpé vált. Emellett tüntetések voltak Szarajevóban, Zágrábban és Belgrádban is.
– mi (forrás: guardian.co.uk, MTI)
http://mindennapi.hu/cikk/vilaghir/osszefogtak-a-vilag-nagyvarosai-a-bankok-ellen-/2011-10-16/8556
0 Megjegyzések