A Miniszterelnökséget vezető államtitkár szerint "becstelen" dolog volt, hogy minden kocsmában lehetett szerencsejátékot játszani. Közben zárt ülésen hallgatta meg az ügyben a nemzetbiztonsági szolgálatok képviselőit az illetékes bizottság.

Az államtitkár hétfőn este a parlamentben - a pénznyerő játékautomaták működtetésének teljes megszüntetését célzó törvényjavaslatot ismertetve - expozéjában azt mondta, egy konzervatív gondolkodású politikus világnézetével összeegyeztethetetlen a szerencsejáték, olyan világban hisznek, ahol a szerencsejáték nem helyes dolog. 

Hozzátette: különlegesen erkölcstelen, morálisan megkérdőjelezhető, és a legkiszolgáltatottabb térségekben jellemző a pénznyerő automaták üzemeltetése, használata. Mint mondta, sok családot ismer, amelyeknek az életét negatívan befolyásolta a szerencsejáték, a magyar állam részéről pedig "becstelen" dolog volt, hogy minden kocsmában lehetett szerencsejátékot játszani.

 Lázár János emlékeztetett, hogy korábban már újraszabályozták a rendszert, így a 25-30 ezer automatából 4-5 ezer maradt. Törvényjavaslata elfogadásával viszont három - koncessziós alapon működő - helyszín maradna csak, ahol lehet majd ilyen gépekkel találkozni. Hozzáfűzte: kizártnak tartja, hogy ezekbe az elit kaszinókba szervezett buszokkal vinnék az embereket Csongrád vagy Borsod megyéből. 

Az adóbevétel-kieséssel kapcsolatban azt mondta, nem biztos, hogy az államot veszteség éri, mert a szerencsejáték miatt kialakuló alkoholizmus vagy egyéb betegségek, valamint a szociális intézkedések szintén pénzbe kerülnek az államnak. Közölte továbbá: nem szakad meg a szíve azokért a vállalkozókért, akik ebből éltek eddig.

Vannak nemzetbiztonsági kockázatai a nyerőgépiparnak - mondták az Országgyűlés Nemzetbiztonsági bizottságának tagjai a testület hétfő esti zárt ülése után. Gulyás Gergely, a bizottság fideszes alelnöke elmondta, az ülésen meghallgatták a nemzetbiztonsági szolgálatok tájékoztatóit. Szavai szerint ezek maximálisan alátámasztották a kormányzati előterjesztés indoklásaként megfogalmazott előzetes véleményeket.

Kérdésre válaszolva hozzátette, "olyan körök működtetik ezeket a nyerőautomatákat, amelyek nemzetbiztonsági kockázatot jelentenek". Az ülés összehívását kezdeményező Mile Lajos (LMP) azt mondta az újságíróknak, hogy a szolgálatok vezetői a rendelkezésükre álló rövid idő alatt felkészültek, és érdemi válaszokat adtak a kérdéseikre.

A politikus egy felvetésre azt válaszolta, hogy a szerencsejáték-ipar mindig is "kicsikét ingoványos" terület volt. Szavai szerint a pénzmosástól az őrzés-védésen keresztül vannak olyan elemei a szektornak, amelyek nemzetbiztonsági kockázatokat rejtenek. Hangsúlyozta, ő azért kérte az ülés összehívását, mert képtelenségnek tartotta, hogy ha nemzetbiztonsági kockázatokról beszélnek, akkor az illetékes bizottság ne foglalkozzon a kérdéssel. 

A pénznyerő játékautomaták működtetésének megszüntetését javasolja a kormány; gépeket a jövőben kizárólag koncessziós kaszinókban lehetne üzemeltetni - jelentette be Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár hétfői budapesti sajtótájékoztatóján, a kabinet rendkívüli ülése után. A parlament - kivételes sürgős eljárással - várhatóan már kedden elfogadja a kormány törvényjavaslatát, amely még ebben a hónapban hatályba léphet, így "a koncesszióban működő játékkaszinókat leszámítva" a következő hetektől Magyarországon nem működhetnek majd pénznyerő játékgépek - mondta az államtitkár. Közölte, hogy ma három, koncessziós alapon működő játékkaszinó van az országban, és a jövőben a jelenleginél is szigorúbb feltételekhez kötik az alapításukat.