„Mindenki hazudott nekem, mindenki becsapott engem” – mondta Hitler a náci vezetők jelenlétében berlini bunkerében mindössze nyolc nappal azelőtt, hogy önkezével végett vetett életének, derült ki az újonnan nyilvánosságra hozott dokumentumokból. 

Guy Liddell, az MI5 egykori főigazgató-helyettese jegyezte fel naplójába a szövetségesek Közös Hírszerzési Bizottságának (Joint Intelligence Committee) jelentését, amely Hitler utolsó napjainak eseményeit részletezi. Egy 1945. április 22-én tartott megbeszélésen Hitler beszédet mondott az összegyűlt tábornokoknak és Heinrich Himmlernek, a Harmadik Birodalom belügyminiszterének.

A jelentés megállapítja: „Hitler egy teljesen megtört ember látszatát keltette, amikor 8.30-kor megérkezett. Csupán néhány katonatiszt volt vele. Himmler azt tanácsolta a Führernek, hogy hagyja el Berlint.” Majd Hitler belekezdett beszédébe: „Mindenki hazudott nekem, mindenki becsapott engem, senki sem mondott igazat. A fegyveres erők hazudtak nekem és most az SS is cserbenhagyott. A német nép nem küzdött eléggé hősiesen, megérdemli, hogy elpusztuljon. Nem én voltam az, aki elvesztette a háborút, hanem a német nép.”

A jelentés így folytatódik: „Arca elvörösödött, rángatódzó bal karja lenyugodott, bal lábát pedig nem tudta megfelelő módon a földre tenni. Egész éjszaka az idegösszeomlás tüneteit produkálta és azon dühöngött, hogy vége lesz földi pályafutásának. Azon az éjjelen végzett volna magával, ha fegyverkezési minisztere, Albert Speer le nem nyugtatja.”

„Azt mondta: Hitler rádöbbent, hogy csillaga lehanyatlott, a háborút pedig elvesztette. Miniszterével pedig közölte, hogy várja már a halált, az élet nehézségeitől való megváltásként tekint rá. Nem tudott a barikádokra menni, félt, hogy megsebesül és elfogják az oroszok. Jobb lenne, ha saját magát lőné fejbe.”

Bár a tanú elmondása szerint a Führer az utolsó pillanatig kitartott kezdeti álláspontja és életszemlélete mellett, Liddell naplójában megemlített egy Joachim von Ribbentroptól, a Harmadik Birodalom külügyminiszterétől származó levelet, amely utalásokat tartalmaz az ellenkezőjére: „Sem ő, sem pedig Hitler nem akart háborúba keveredni Angliával, amelyet önmaga mindig is második otthonának tekintett. Biztosak voltak benne, hogy a jövőben szoros együttműködés lesz Nagy-Britannia és Németország között.”