A Mol a következő három évben több mint 300 milliárd forintot fektet be Magyarországon - jelentette be az olajipari társaság a BÉT honlapján.

A Mol közleménye szerint a társaság igazgatósága felhatalmazta a vállalat vezetését, hogy a beruházások felgyorsítása érdekében már az idei utolsó negyedévben is szerződéseket kössön és kötelezettségeket vállaljon a jövő évi beruházási keretösszeg 75 százalékának erejéig. A vállalat, áttekintve csoportszintű beruházási programjait és az azt támogató vállalati folyamatokat, döntést hozott belső rendszerének rugalmasabbá tételéről, amellyel növelni kívánja költéseinek dinamikáját. A beruházási programok a vállalat kutatás-termelési és finomítás-kereskedelmi üzletágát egyaránt érintik. Hozzáteszik: a beruházási keret mintegy felét magyarországi szénhidrogén-kutatásra és mezőfejlesztési projektekre költik, amely nem-hagyományos kutatásokat is tartalmaz. 

 A közlemény szerint az integrált finomítás és kereskedelem üzletág a nehéz iparági helyzetre reagálva több beruházást is eszközöl - átfogó hatékonyságnövelési programjainak megvalósítása mellett. Mint írták, a vállalat a termékpalettáján eddig nem létező új termék gyártására épít üzemet az elkövetkező 3 évben Tiszaújvárosban. A termék a műgumi-gyártás egyik kiemelt alapanyaga lesz. A tervezett butadién-üzem beruházásának nagysága mintegy 30 milliárd forint. 

A cégcsoport kapacitásbővítő- és regionális ellátásbiztonságot növelő programokra is koncentrál, mint például egy új, nagyobb kapacitású kőolajellátó vezeték felújítására Százhalombatta és a szlovákiai Ipolyság közötti szakaszon. A beruházási programok része még a tiszaújvárosi vegyipari üzem és a százhalombattai kőolaj finomító közötti vegyipari termékvezeték felújítása, továbbá egy úgynevezett tárolótartály-rekonstrukciós program - mind a logisztika, mind a finomítás területén -, valamint a vállalat hazai kiskereskedelmi töltőállomás-hálózatának további fejlesztése. 

A földgázszállítás területén a nyugat-európai importkapacitás növelése a cél, valamint a meglévő rendszer minőségi színvonalának folyamatos fejlesztése, irányítástechnikai és kontrollrendszeri beruházásokon keresztül. A közleményben Molnár József, a Mol-csoport vezérigazgatója a döntéssel kapcsolatban úgy fogalmaz: "a jelenlegi nehéz iparági környezet állandó fejlesztésre és rugalmasságra ösztönzi a vállalatokat. Mi a megoldást a hatékonyságnövelő és a beruházási programjaink megvalósításában látjuk." Hatékonyságot célzó intézkedések közé tartozik a most bejelentett felgyorsított beruházási program is - idézi a közlemény a vezérigazgatót. 

"Nincs más lehetőségünk, mint kinőni a válságot: az előrehozott beruházások megvalósítása és költségeink egyidejű csökkentése révén visszaszerezni az elsőbbséget az európai finomítók rangsorában" - fogalmazott a közleményben Molnár József. Aláírták az 500 millió dolláros kötvénypakett szerződéseit A Mol Group Finance S.A. - a Mol 100 százalékos leányvállalata - mint kibocsátó és a Mol mint garantőr szeptember 24-én aláírta az 500 millió dollár összértékű, fix kamatozású kötvények kibocsátására vonatkozó szerződéseket - tette közzé az olajipari cég a BÉT honlapján hétfőn. A közlemény szerint ez az első kibocsátás a 2012. szeptember 12-én felállított EMTN (European Medium Term Note - európai középtávú) kötvényprogram keretében. A kötvények futamideje 7 év, hozama 6,438 százalék, az éves kamat 6,250 százalék. 

A kötvényeket a szeptember 26-ai elszámolást követően a Luxemburgi Értéktőzsdére vezetik be. A Mol szeptember 19-én jelentette be, hogy a Mol Group Finance S. A. egymilliárd dolláros kötvényprogramot állított fel a Mol garanciája mellett. A társaság korábbi közlése szerint kiegyensúlyozott pénzügyi pozícióval rendelkezik, amit a Fitch (BBB-) és az S&P (BB+) stabil besorolása is megerősít. A Mol legutóbbi gyorsjelentése szerint az olajcég 0,7 milliárd forint nettó eredményt ér el a második negyedévben, szemben az első negyedévi 73,7 milliárd forinttal, illetve az egy évvel korábbi 54 milliárd forinttal. Ez jelentősen elmaradt az elemzői várakozásoktól.