Papp Magor, a Magyar Rezidens Szövetség elnöke szerint a vércukormérő jelzését félreértelmező rezidens esete is arra vezethető vissza, hogy az orvosképzésből hiányzik a mindennapi sürgősségi ellátáshoz szükséges gyakorlati készségek ellenőrzött elsajátíttatása.
Papp Magor szerdán elmondta: évek óta jelzik a problémát, hogy az orvosképzésben hiányosságok vannak, s ellenőrizetlen a gyakorlati oktatás. Mint fogalmazott: köztudott volt, hogy amiatt naponta sérül a betegbiztonság.
Szeptember 13-án a XVIII–XIX. kerületi bíróság foglalkozás körében elkövetett, halált okozó gondatlan veszélyeztetés vétsége miatt mondta ki bűnösnek P. Nórát, és az egy év, két évre felfüggesztett szabadságvesztés mellett két évre eltiltotta hivatásának gyakorlásától is.
A védelem felmentésért fellebbezett, így a büntetőper várhatóan a Fővárosi Törvényszéken folytatódik másodfokon.
„Hi” jelzés mint hibaüzenet
A tényállás szerint az orvosi ügyeletet ellátó fiatal rezidenst tavaly februárban kihívták egy rosszullétre panaszkodó inzulinos cukorbeteghez. A vádlott a vércukorszintmérő magas vércukorszintet jelentő „HI” jelzését hibaüzenetnek gondolta. Az ügyeletes cukros vizet itatott a férfival, nyugtató injekciót adott be neki, majd távozott.
Ezt követően másodszor is riasztották az egyre rosszabb állapotba kerülő beteghez, mentőt hívtak hozzá, de a beteg a járműben életét vesztette
A büntetőperben korábban meghallgatott szakértők szerint a rezidens nem is láthatott volna el önállóan, felügyelet nélkül ügyeleti munkát, ugyanakkor a vádlott szerint ez Kispesten nem rendhagyó eset.
Jó átlagok, ötös szigorlatok, de a készüléket nem ismerte
A vádlott a korábbi tárgyaláson elmondta: 2009-ben végezte el az egyetemet, 2010 februárjában kezdett el dolgozni a kerületi orvosi ügyeletet biztosító cégnél. A műszer használatára az egyetemen nem tanították meg, és a kerületi orvosi ügyeletet biztosító egészségügyi szolgáltató cég sem készítette fel rá.
P. Nóra szerdán az Index.hun megjelent interjújában elmondta: legrosszabb átlaga 4,86 volt, pótvizsgája sosem volt, szigorlatai mind ötösek lettek, TDK-versenyt nyert, summa cum laude végezett 2009 júliusában.
Papp kiemelte: mind a kórházi, mind a háziorvosi ügyeletekben a felügyelet nélküli munkavégzésnél felmerül a munkáltató felelőssége. Ugyanakkor megjegyezte: a kórházakhoz hasonlóan a háziorvosi szolgálatok vezetői is orvoshiánnyal küzdenek.
„Ettől függetlenül minden szereplőnek a biztonságos betegellátás garantálása kell legyen az elsődleges” – jegyezte meg Papp. Ezért, ha az egészségügyi szolgáltatók nem tudnak elegendő megfelelő végzettségű kollégát foglalkoztatni, akkor gondoskodniuk kell arról, hogy a munkavállalóik minden szükséges gyakorlati készséget elsajátítsanak.
Papp elmondta: a háziorvosi ügyeletek ellátásában igen nagy számban vesznek részt friss diplomás rezidensek, nélkülük „azonnal le lehetne húzni a rolót, mert csak szakorvosokkal nem megoldható a magyarországi háziorvosi ügyeleti ellátás”.
Gyorsan elvégezhető, államilag támogatott vizsga
A rezidensszövetség elnöke szerint két irányba lehet elmenni: az egyik, hogy szigorítják a jogszabályok betartását, hogy mindenhol van-e szakorvos, biztosított-e az előírt szakorvosi felügyelet. Viszont ekkor napok alatt működésképtelenné válna az ellátórendszer – jelentette ki Papp.
Ezért a jelenlegi keretek között elsősorban a gyakorlati készségek lehető leggyorsabb elsajátításával lehetne garantálni a biztonságos betegellátást.
Ezzel kapcsolatban – mások mellett a rezidensszövetség közreműködésével – már el is készült egy szakmai anyag, amelyben azt javasolják, hogy a háziorvosi ügyeleti ellátás feltételeként egy – állam által támogatott – néhány nap alatt elvégezhető, úgynevezett sürgősségi licencvizsgát kelljen megszerezniük az orvosoknak – közölte Papp.
0 Megjegyzések