(MTI) - Dürernek és kortársainak I. Miksa császár megrendelésére készült alkotásait mutatja be a bécsi Albertina múzeum. A kiállítás ékessége az 54 méter hosszú Diadalmenet, Albrecht Altdorfer munkája.

Ritka lehetőséget kínál a látogatóknak az Albertina Dürer kora - Művészet I. Miksa idején című kiállítása. A tárlaton bemutatják az egyébként a múzeum raktárában őrzött, pergamenlapokból álló frízt, az Albrecht Altdorfer műhelyében készült Diadalmenetet. Noha az alkotás 1920 óta az Albertina múzeum birtokában van, eddig csak két alkalommal, 1938-ban és 1959-ben állították ki teljes egészében. Most hároméves restaurálást követően látható ismét.
I. Miksa, a Német-Római Birodalom 1508-19 közötti császára szívesen ábrázoltatta magát diadalmas, jóságos és a középkori lovagi erényeket megtestesítő uralkodóként. Noha szinte állandó pénzhiánnyal küszködött, a pénzt nem sajnálva a kor leghíresebb festőinek adott megbízást azzal a céllal, hogy hírneve fennmaradjon. "Valamennyi csatajeleneten Miksát ábrázolják győztesként, tekintet nélkül arra, hogy a valóságban hogy végződött a harc" - mutatott rá Eva Michel kurátor a tárlat sajtómegnyitóján.
A császár megrendelésére jött létre a színpompás Diadalmenet is. A festményen hercegek, lovagok és szolgák serege kíséri a díszes kocsin ülő császárt egy elképzelt győzelmi felvonulásban. A fríz eredetileg több mint száz méter hosszú volt, de csak egy 54 méter hosszú részlet maradt fenn belőle, az első rész sorsa ismeretlen.
A kiállítás Albrecht Dürertől mintegy negyven művet vonultat fel, köztük a Diadalkaput, több látképet és egy portrét Miksáról.
Az idealizáló ábrázolással ellentétes felfogásban, de ugyancsak a császár utasításai alapján készült az a kisméretű portré is, amely a halott Miksát ábrázolja. Ezen a művész egyszerű halandóként festette meg a császárt.
A festmények és metszetek mellett korabeli fegyverek, páncélok, faliszőnyegek és más műtárgyak adnak képet Miksa koráról.
A tárlat január 6-ig látogatható.