2021-től azonban egy uniós előírás szerint már csak passzív házakat lehetne építeni, melyek technológiájuk miatt közel nulla energiafelhasználásúak. 

Egy ilyen ház 15-20%-kal drágább (ma), viszont tizedakkora rezsivel üzemel, a megtérülés pedig még gyorsabb lesz, hiszen olcsóbb lesz a technológia és drágább a gáz. Egy 125 négyzetméteres passzívház körülbelül 24 millió forintba kerül, ugyanezt a házat hagyományos módon 20 millió forintból lehetne felépíteni. Júliustól már a hirdetésekben is fel kell tüntetni az ingatlanok energia-besorolását, ez is része az ingatlanok energiahatékonyságát növelő programnak. 

Magyarországon egy átlagos lakás évente 250 kWh-t fogyaszt négyzetméterenként, Nyugat-Európában ez az érték feleennyi. Húszezer forint havonta. Ennyit fizet a Kossuth Rádiónak nyilatkozó passzívház-tulajdonos. Ez azt jelenti, hogy nagyjából tízszer kevesebbet költ, mintha gázzal fűtene. Egy 125 négyzetméteres passzívház körülbelül 24 millió forintba kerül, ugyanezt a házat hagyományos módon 20 millió forintból lehetne felépíteni. 

A négymillió forintos különbség nagyjából 15 év alatt térül meg. Szakemberek szerint eddig nem sokan választották a passzívházat, 2021-től azonban egy uniós előírás szerint már csak ilyen, közel nulla energiafelhasználású házat lehet építeni. Az építésügyi helyettes államtitkár, Szaló Péter szerint teljesíthető a határidő. 2012. január 1-jétől már kötelező az energetikai tanúsítvány a használt épületekre is, és további változtatások is várhatók, hogy teljesítsük az uniós előírásokat.