Nem ment jól tavaly a bankoknak – a nagy bankok közül csak az OTP Bank tudta nyereséggel zárni az évet, s a bankok fele veszteséges volt. A banknak mindig jó, hisz jó időkben a beruházók hitelein, rossz időkben pedig a riadt spórolók betétjein kaszálnak – tartja a közvélekedés.
Ám Magyarországon tavaly ez megcáfolódott: a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) frissen kiadott összesítése, az Aranykönyv szerint a 41 magyar bank összesen 300 milliárd forintot bukott. A bankok fele tudott nyereséget produkálni, ám ezek zöme kisebb, esetleg speciális pénzintézet. A legtöbb nagy kereskedelmi bank veszteséggel zárta az évet. Ők bukták a legnagyobbat Erste Bank Hungary Zrt. – 147,6 milliárd MKB Bank Zrt. – 111,3 milliárd Raiffeisen Bank Zrt. – 75,1 milliárd CIB Bank Zrt. – 52,3 milliárd MFB Magyar Fejlesztési Bank Zrt. – 38,6 milliárd Magyarországi Volksbank Zrt. – 32,2 milliárd adózás előtti eredmény Forrás: PSZÁF A veszteségesen menetelő pénzintézetek között szembeötlő kivétel volt az OTP Bank, amely több mint 140 milliárd forintos adózott nyereségre tett szert tavaly.
Ezen túl 7,4 milliárdos adózott eredményt produkált a csoport jelzálogbankja, s 4 milliárdot a lakástakarékpénztár. E három cég együtt több mint 300 milliárd forintnyi bevételre tett szert kamatkülönbözetből – tehát ennyivel kért magasabb kamatot hiteleseitől, mint amennyit adott betéteseinek. Ők kaszáltak a legtöbbet OTP Bank Nyrt. – 136,6 milliárd UniCredit Bank Hungary Zrt. – 12,4 milliárd Citibank Europe plc. Magyarországi Fióktelepe – 10,8 milliárd Magyar Cetelem Bank Zrt. – 9,3 milliárd OTP Jelzálogbank Zrt. – 7,4 milliárd ING Bank N.V. Magyarországi Fióktelepe – 7,2 milliárd BNP PARIBAS Magyarországi Fióktelepe – 6,2 milliárd K&H Bank Zrt. – 4,4 milliárd Budapest Bank Nyrt. – 4,3 milliárd adózás utáni eredmény.
Akinek volt nyeresége, elvitte Ám még a legnagyobb magyar bank tulajdonosai is inkább kivették a pénzt, mint hogy bent hagyták volna a cégben újabb kihelyezésekre: az OTP-csoport nyereséges tagjai majdnem 50 milliárd forintnyi osztalékot fizettek. Ezeken a cégeken kívül körülbelül 100 milliárd forintnyi pénzt vettek fel a bankoktól a tulajdonosaik, jellemzően a külföldi anyabankok. A Citibank nemcsak idei nyereségét vette fel osztalékban, hanem még a korábbi eredménytartalékaiból is hazaküldött 63 milliárd forintot.
Ezen túl 10 milliárdot az Unicredit-csoport vitt haza, 5,5 milliárdot a Cetelem és 4 milliárdot a K&H anyavállalata, a KBC Securities. Ők vették fel a legtöbb pénzt Citibank Europe plc. Magyarországi Fióktelepe – 74 milliárd OTP Bank Nyrt. – 28 milliárd OTP Jelzálogbank Zrt. – 16 milliárd ING Bank N.V. Magyarországi Fióktelepe – 7,2 milliárd Unicredit Bank Zrt. – 10 milliárd Magyar Cetelem Bank Zrt. – 5,5 milliárd K&H Bank Zrt. – 4 milliárd jóváhagyott osztalék, részesedés Forrás: PSZÁF Létszámstop, de fizetésemelés A bankárok pesszimizmusa egyébként már a bankok foglalkoztatásában is meglátszik: utoljára 8 éve volt ilyen kevés alkalmazott az eddig alapvetően évről évre bővülő szektorban.
Ma a Központi Statisztikai Hivatal szerint 65 ezer embernek ad munkát a pénzügyi szektor (ebben a biztosítók és más pénzügyi vállalkozások is benne vannak), míg a válság előtt 8 ezerrel több embert foglalkoztattak. A pénzügyi szektorban mégis csak 2009-ben és 2010-ben volt fizetésemelési stop: tavaly és idén 25-30 százalékkal nőtt az átlagos nettó bér, így ma átlagosan 289 ezer forintot kap kézbe adózás után egy pénzügyi cég munkatársa. (Az átlag elmozdulása mögött azonban az is tényező lehet, hogy az alacsonyabb bérű dolgozókból küldtek el többet a pénzintézetek.)
Forrás: Hír24
0 Megjegyzések