Nagykőrösi riportot közölt a Bonduelle zöldségkonzervipari francia vállalatcsoport nemzetközi terjeszkedéséről hétvégi számában a Le Monde, melyből kiderül, hogy a világelsőnek számító cég legfőbb termelője Magyarország.
A lap tudósítása szerint a kukoricakonzervek területén világelsőnek számító Bonduelle-nek jelenleg Magyarország a legfőbb termelője. A magyarországi üzemek biztosítják a termelés 36, a franciaországiak pedig 30 százalékát.
A zöldségkonzervgyártó francia cég 1992-ben jelent meg Magyarországon, amikor a volt állami üzemeket privatizálták.
A nagykőrösi és a békéscsabai gyárak mellé idén vette meg harmadik üzemét, a felszámolási eljárás alá került nyírszőlősi Kelet Food gyárat, ahol kétharmad részben kukoricakonzerveket gyártanak, a többi pedig zöldborsó.
A lap szerint Magyarország elsősorban stratégiai szempontból fontos a Bonduelle-nek, miután az ottani üzemek mindenekelőtt Oroszországba, Lengyelországba és Nyugat-Európába exportálnak. Ezen kívül mezőgazdasági potenciálja miatt is érdekes az ország a francia vállalatnak, amely mintegy száz kukorica- és ötven zöldborsótermelővel kötött szerződést, akik 16 ezer hektáron termesztenek konzervipari alapanyagot.
"Minél keletebbre megyünk, annál nagyobb a befektetett tőke hozama" - mondta a lapnak Christophe Bonduelle, a családi vállalat elnöke.
A 30 millió euró értékűre becsült nyírszőlősi üzemet a felhalmozott készletekkel együtt a Le Monde szerint alig 6 millió euróért vette meg a cég. "2012-ben a pénzügyi válság kettős hatása és a felhalmozás jelenségei olyan lehetőségeket teremtettek, amelyekkel élni tudtunk" - tette hozzá Bonduelle.
A csoport a magyar üzem mellett idén megvette a mélyhűtött termékek gyártó amerikai Allenst és a zöldségkonzerveket gyártó oroszországi Globust is. A nemzetközi piacon terjeszkedő francia vállalat azt reméli, hogy forgalma 2012-2013-ban az egyre növekedő orosz és amerikai piacnak köszönhetően átlépheti a 2 milliárd eurót.
A Bonduelle Magyarországi története
A családi alapítású francia Bonduelle cég közel 20 éves múltra tekint vissza hazánkban. A konzervzöldségek kategóriájában piacvezető vállalat az 1990-es évek elejétől kezdve sokat tett azért, hogy nemzetközi fronton is közkedvelt legyen a magyar zöldség, s ezen belül is kiemelkedő helyen szerepel a hazai kukorica.
A Bonduelle 43 üzemet működtet szerte a világban, ebből 34 gyárat Európában. Magyarországon a Bonduelle két termelőegységgel rendelkezik, 1992 óta vannak jelen Nagykőrösön és 2003 óta Békéscsabán.
A hazai üzemek 100%-ban konzervet gyártanak, a magyarországi gyártás pedig 90%-ban exportra kerül pl. Lengyelországba, Oroszországba, Ukrajnába.
Pascal Piret dél-európai és magyarországi igazgató nagykőrösi sajtóbejárás kapcsán számolt be a hazai és nemzetközi eredményekről, a cég sikereiről, valamint a jövő kihívásairól. A gazdasági válság hatásai ellenére - két év stagnálás után - a csoport 2010-ben sikeresen növelte forgalmát és eredményét.
A hazai gyártást illetően az ipari konszolidált forgalom 25 milliárd Ft (arány: 60% Nagykőrös, 40 % Békéscsaba). A magyarországi gyártási mennyiség 140 ezer tonna volt 2010-ben, ami 200 millió egységet jelent Nagykőrösön, 130 milliót pedig Békéscsabán. 2010-es adatok szerint az alapanyag vásárlásra fordított összeg 5,5 milliárd forint volt.
A cég hazánkban közvetetten közel 1000 embert foglalkoztat, a szezonális munkásokkal együtt. A zöldborsót beszállító termelők száma 53, a kukoricát termelő beszállítóké 77, a minimális termőterület kb. 50 hektár termelőnként. A cég zárt termelési technológiai elveket követ: a felhasznált vetőmagtól kezdve a termesztésen át a beszállításig minden részfolyamatot nyomon követnek, s jelentős részt vállalnak az előfinanszírozásban.
A cég sikereit elsősorban a friss alapanyagoknak és a kiváló minőségnek köszönheti.
A konzervek összeállításánál az eljárás során tartósítószert nem alkalmaznak, továbbá a termékek GMO-mentesek, amit az agronómiai csapat szigorúan ellenőriz. Konzervtermékeik közül 11 rendelkezik a Kiváló Magyar Élelmiszer minősítéssel.
A vállalat ittléte óta közel 10 millió eurót fektetett be különböző beruházásokba a gyárakkal kapcsolatban. Még 2008-ban kezdték el megépíteni a békéscsabai és nagykőrösi gyárak mellett található biológiai szennyvíztisztító üzemeket, amelyek mára már teljes kapacitásban működnek. Az üzemek összesen 3 milliárd (egyenként 1,5 milliárd) forintból épültek meg.
0 Megjegyzések