Kilenc magyar középiskola kilencven diákját és tíz kísérőjüket fogadták kedden Pekingben a Konfuciusz Intézetek kínai központjában, a Hanpanban (Hanban).

mti - Valamennyien a kínai miniszterelnök, Ven Csia-pao (Wen Jiabao) meghívására érkeztek a 2008. évi szecsuáni földrengés után nyújtott segítség viszonzásaként. A több mint 70 ezer halálos áldozatot követelt, pusztító erejű földrengés helyszínéről Magyarország akkor ötven gyereket látott vendégül.

A kínai híd elnevezésű nyári táborozáson a száz tagú delegációt Peking nevezetességeinek néhány napos meglátogatása után három részre bontják. Lesznek, akik a délnyugati Csungkingban (Chongqing), mások Sanghajban, megint mások az északkelet-kínai Harbin városában ismerkedhetnek meg a "kínai valósággal".

A helyi kirándulások mellett valamennyien nyelvi és kulturális oktatásban részesülnek: a kínai teaceremónia, a kalligráfia, a festészet, a kung-fu és a zene is "műsoron lesz". A fiataloknak minden nap biztosítják az internethasználatot.

"A több mint ötezer éves múlttal rendelkező Kína hosszú ideig volt távoli, egzotikus ország az európai utazók számára" - emlékeztetett Nagy Gábor, a magyar nagykövetség első beosztottja, ideiglenes ügyvivő. Mint mondta, az 1970-es évek végén megkezdett nyitás még mindig tart, hiszen Kína hatalmas népességgel rendelkezik, méreteit tekintve óriási.

"Nagyok és nehezek a kapuk, még nem tárták ki őket ütközésig, s ti is e nyitás részesei vagytok" - jegyezte meg magyar hallgatóságának a diplomata, akinek meggyőződése, hogy a diákok "beleszeretnek" Kínába. "A nagykövetség több mint száz delegációt fogad évente, s valamennyien visszavágynak" - tette hozzá.

A vendéglátóknak a legfiatalabb diák, Kovács Regina, az ELTE Apáczai Csere János Gyakorlógimnáziumának tanulója, egy korábbi kínai nyelvi verseny díjazottja mondott köszönetet.

A küldő iskolák között vannak bonyhádi, budapesti, egri, miskolci, pécsi és szegedi gimnáziumok. A kiválasztottak 14 és 18 év közöttiek, valamennyien érdeklődnek Kína iránt, többen is vannak olyanok, akik - például az ELTE Trefort Ágoston Gyakorlóiskolájában - tanulnak kínaiul.

Elek Fanni idén érettségizett Szegeden, felvételt is nyert a Szegedi Tudományegyetem nemzetközi kapcsolatok szakára. Mint mondta, bízik abban, hogy a következő két hét sok szempontból is hasznos lesz a számára.