Világzenei Napokat rendeznek a Budapest Parkban július 11-én és 12-én: szerdán este Lajkó Félix hegedűművész és zenekara, másnap pedig a Boban i Marko Markovic Orkestar lép fel a Soroksári úti szabadtéri kulturális helyszín nagyszínpadán.

A fesztivál ezúttal a magyar és a balkáni népzene, a cigányzene és a klezmer motívumait ötvöző délvidéki világzenei hangulatot idézi - olvasható a szervezők MTI-hez eljuttatott közleményében.

A szerbiai születésű Lajkó Félix 1994-ben adta ki első lemezét, 1997-ben pedig megjelent kartonborítós CD-je, amelyen első zenekarának tagjai, a szabadkai Kurinat testvérek (Kurina Ferenc - nagybőgő és Kurina Mihály - cimbalom) játszottak. A zenekar újra aktív, a régi repertoár mellett új számokkal és új citerás műsorral. A hegedűn és citerán is játszó Lajkó Félix különféle formációkban járja a világot, 2006 óta Brasnyó Antal brácsás kíséri. A vajdasági hegedűvirtuóznak A bokorból címmel jelent meg 2009-ben tizedik lemeze, amelynek egyik különlegessége, hogy a felvételek a palicsi erdőben készültek.

A szerb Boban i Marko Markovic Orkestar, a lassan 30 éves múltra visszatekintő rézfúvós zenekar energikus, virtuóz előadásmódjával egész Európát meghódította. A formáció Szerbiában elsősorban a gucai trombitás fesztiválon szerzett díjaknak köszönhetően lett népszerű; a sikereket csak tetézte, hogy Boban Markovic részt vett az Underground és az Arizonai álmodozók című Kusturica-filmekben. Készített lemezt Lajkó Félixszel (Srce Cigansko), 2006 óta fia, Marko vezeti a zenekart, apjával egyetértésben. Marko Markovic szerzőként és szólistaként is megjelenik a zenekar utolsó két albumán.

A Világzenei Napokat megelőzően, kedden este a Péterfy Bori and Love Band, a fesztivált követően, pénteken pedig a Ganxsta Zolee és a Kartel játszik a Budapest Parkban. Július 18-án a felvidéki Ghymes zenekar legnépszerűbb számait adja elő a Parkban, július 19-én, csütörtökön a Compact Disco, július 20-án pénteken pedig a japán ütős együttes, a Gocoo ad műsort.

JÚLIUS 11. SZERDA: LAJKÓ FÉLIX ÉS ZENEKARA

Jegyár: 1000/1500Ft (kombinált jegy mindkét koncertre: 1500/2500 Ft)

Lajkó Félix 1997-ben jelentette meg az azóta csak „kartonosként” emlegetett lemezét. Dizájnos tokba csomagolva, rajta (benne) hat kompozíció hatvan percben elővezetve. Ez volt az az anyag, amit azóta is sokan a legjobb Lajkó CD-ként emlegetnek. A lemezen Félix első zenekarának tagjai, a szabadkai Kurina testvérek játszottak. Saját, jól bevált bandájával játszik, egy szabadkai stúdióban, számára talán ideális környezetben. Mint egy jóravaló faluvégi cigánybanda, olyan az első néhány taktus, de hamar kiderül, hogy tévúton járunk. I’m The Man From el Cavillo, énekli az elején, többször is nyomatékosítva. El Cavillo nem más mint a vajdasági Kavilló, akik jártak arra, azt mondják, korrekt hely, „tizenkét ház van ott összesen, de abból kocsma minden harmadik”. Ezután már csak egyszer szólal meg, az utolsó másodpercekben, „Halló, itt Lajkó Félix beszél”, suttogja a mikrofonba, majd leteszi a vonót. A zenekar újra aktív, úgy a régi repertoár, mint új számok, és az új citerás műsor is a közönséget szolgálja.

Lajkó Félix és zenekara: Lajkó Félix – hegedű, citera; Brasnyó Antal – brácsa; Kurina Ferenc – nagybőgő; Kurina Mihály – cimbalom

JÚLIUS 12. CSÜTÖRTÖK: BOBAN & MARKO MARKOVICS ORKESTAR (SRB)

Jegyár: 1000/1500Ft (kombinált jegy mindkét koncertre: 1500/2500 Ft)

Egy lassan 30 éves múltra visszatekintő rézfúvós zenekar arra vállalkozott, hogy meghódítja a világot. A dél-szerbiai Vladicin Hanban él az a 13 muzsikus, akiket az elmúlt 15 évben egyáltalán nem lehet megkerülni Szerbiában, az elmúlt 13 évben Magyarországon, és 10 éve Európában sem. Nincs olyan ország, ahol ne nyűgöznék le a közönséget energikus, virtuóz előadásmodorukkal, eufórikus koncertjeikkel, legyen a helyszín Spanyolország vagy netán Oroszország. Mégis a kedvenc ország Magyarország, talán azért is mert az első koncertsikerek ide kötik őket. Boban Markovic már fiatalon arról álmodozott, hogy híres trombitás lesz, muzsikálva végigjárja a világot. Az előzmények is azt sugalták, hogy ez lehetséges, mivel Boban nagyapja a legendás Pavle, a szerbiai királyoknak is muzsikált anno. Apja úgyszintén zenekarokban élte le az életét, így már 7 éves korban az apja megszerettette Bobannal a trombitát, mely a mai napig elválaszthatatlan kelléke mindennapjainak. A hagyományt csak erősíti, hogy Boban a cigányok legendás ünnepén Djurdjevdán napján született május 6-án.

Szerbiában több mint 15 éve a legnépszerűbb rezesbanda. Ezt a népszerűséget elsősorban a gucsai fúvóstalálkozón szerzett díjaknak köszönhetik, mivel ott az igazi győzni, általában 40 zenekar közül kerül ki a legjobb. Boban már minden díjat megszerzett ott, ami megszerezhető. A legjobb zenekar, a legjobb trombitás, illetve 1995-ben a trombita mestere címet is megkapta. E sikereket csak tetézte, hogy résztvehetett az Underground és az Arizonai álmodozók c. Kusturica filmekben is, mint zeneszerző Goran Bregovictyal közösen. Boban több filmzenét is készített még Ljubisa Samardzictyal, dolgozott együtt Lajkó Félix hegedűvirtuózzal, Frank London’s Klezmer Brass All Stars-al, a romániai Fanfara Ciocarliával is, valamint 2 kiváló magyar énekesnővel is: Palya Beával és Rúzsa Magdival is.